5. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali

16-26 Kasım’da Avrupa ve Türkiye’den 38 topluluk oyunlarını sahneleyecek.
 
5. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali 16-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi ve Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) Ankara Şubesi’nin katkılarıyla düzenlenen festivalde özel ve amatör tiyatro toplulukları sahne alacak. Festivalde Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Bartın, Antalya, İzmir, Kırıkkale’den toplulukların yanı sıra yurtdışından da İtalya, Hollanda, Fransa, Yunanistan, Azerbaycan ve Bulgaristan’dan davet edilen tiyatro toplulukları sahne alacak. Toplam 38 topluluğun oyun sergileyeceği festivalde, salon oyunlarıyla birlikte, çocuk oyunlarına, sokak tiyatrosuna, söyleşi, panel, sinevizyon ve atölye çalışmalarına yer verilecek.
       Genç yönetmenlere, yeni oyun yazarlarına ve genç oyunculara ağırlık verecek 5. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’nde, bilet ücretlerinin düşük tutularak tiyatro sanatı ile daha çok seyircinin buluşturulması amaçlanıyor. Festivalle ilgili açıklama yapan Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, tiyatronun en eski, en köklü sanatların başında geldiğini, insanları çeşitli hayat aktiviteleriyle canlı bir ortamda buluşturduğunu, derinliği, görselliği ve güzelliği olan bir sanat olduğunu belirtti.
       Tiyatro Festivali’nin insanı gündelik dertlerinin dışına çıkarmada önemli bir işlev gördüğüne inandığını ifade eden Yılmaz, “Festivaller kent ve insan kültürü için vazgeçilmez bir önem taşımaktadır” dedi. Çankaya Belediye Başkanı Yılmaz, bundan sonra da olanakları ölçüsünde sanata ve kültüre destek vermeye devam edeceklerini bildirdi.