Orhan Asena anısına ‘Hürrem Sultan’
 
Orhan Asena’nın yazdığı ‘Hürrem Sultan’ adlı oyun, 25 Şubat’a kadar İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahneleniyor  
Oyun öncesinde Orhan Asena anısına saygı duruşu yapıldı
   
22 Şubat —  Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde anma haftası boyunca sahnelenecek oyun başlamadan önce, Orhan Asena’nın anısına saygı duruşunda bulunuldu. Yönetmenliğini Engin Uludağ’ın yaptığı oyunun ana konusunu, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme döneminin simge padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın kendi oğullarını tahta çıkarmak için giriştiği uğraşın, bir iktidar hırsına dönüşmesi ve kendi oğullarının ölümüne neden olması oluşturuyor.
  Orhan Asena’nın yazdığı, yönetmenliğini Engin Uludağ’ın yaptığı oyunda, Mazlum Kiper, Ayşegül Devrim, Rıdvan Çelebi, Binnur Şerbetçioğlu, Kerem Yılmazer, Can Başak, Murat Coşkuner, Hakan Güner, Aziz Sarvan, Münir Kutluğ, Hakan Arlı, Caner Bilginer, Cem Uras, Doğan Altınel, Aslıhan Kandemir, Berna Oğuzutku, Sibel Seyhan, Yonca İnal ve Murat Derya Kılıç rol alıyor. Oyunun ana konusunu, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme döneminin simge padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın kendi oğullarını tahta çıkarmak için giriştiği uğraşın, bir iktidar hırsına dönüşmesi ve kendi oğullarının ölümüne neden olması oluşturuyor.
       
HASIR ŞAPKA MUHSİN ERTUĞRUL’DA
 

       
       
Eugene Labiche’in yazdığı, Oktay Akbal’ın Türkçe’ye çevirdiği “Hasır Şapka” adlı oyun, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde oynanmaya başladı. 1789 öncesinde başlayan çalkalanmaları izleyen dönemi konu alan “Hasır Şapka” adlı oyunda, sınıfların ve zümrelerin bölünüp iktidar için verdikleri mücadele, cumhuriyet ile diktatörlük arasında gidip gelen sistem ve büyük altüst oluşun toplumda yarattığı şaşkınlık anlatılıyor. Yönetmenliğini Ali Taygun’un yaptığı oyunda, dekor tasarımı Atıl Yalkut, kostüm tasarımı Nilgün Gürkan ve ışık tasarımı Murat İşçi tarafından yapıldı. “Hasır Şapka” oyununda, Suna Pekuysal, Şükrü Türen, Aziz Sarvan, Metin Çoban, Şehnaz Bölen ve Mahperi Mertoğlu rol alıyor.