Oyundan bir sahne
 
Benerci Kendini Niçin Öldürdü?
 
Mum Tiyatrosu, Nazım Hikmet’in ‘Benerci Kendini Niçin Öldürdü?’ adlı eserini Kemancı Kültür’de sahneliyor.
  ........ Oyun, Nazım Hikmet’in aynı adlı eserinden Uğur Çavuşoğlu tarafından sahneye uyarlandı. Ülkemizde ilk defa profesyonel oyuncular tarafından sahnelenen bu destan, Hintli inkılapçı bir gencin İngiliz istilacılar ve aşk karşısında verdiği mücadelenin trajik öyküsünü anlatıyor. Oyun pazartesi-perşembe günleri saat 20.00’de Kemancı Kültür’de.

Mum Tiyatrosu, Nazım Hikmet’in ‘Benerci Kendini Niçin Öldürdü?’ adlı eserini Kemancı Kültür’de sahneliyor. Oyun, Nazım Hikmet’in aynı adlı eserinden Uğur Çavuşoğlu tarafından sahneye uyarlandı. Ülkemizde ilk defa profesyonel oyuncular tarafından sahnelenen bu destan, 1930-33 yılları arasında Nazım Hikmet’in kaleminden şiir kitabı olarak yayınlanmıştı. Yaklaşık yetmiş yıl önce yayınlanan destan, Nazım Hikmet’in deyimiyle, “Hintli inkılapçı bir gencin İngiliz istilacılar ve aşk karşısında verdiği mücadelenin trajik öyküsünü” anlatır.
       Nazım Hikmet’in Hindistan’da geçen bir öykünün gölgesinde Türkiye’yi anlattığı ve otuzlu yaşlarında kaleme aldığı eseri sahneye taşıyan da, otuzlu yaşlarını süren Uğur Çavuşoğlu. Geleneksel Türk tiyatrosu ve çağdaş dünya tiyatrosu anlayışından yola çıkarak 21. yüzyıl Türkiyesi’ne ve Nazım Hikmet’in edebi kişiliğine yakışan bir oyun sahneye kondu. Oyunun dekor, gölge ve kostümlerini Macar oyuncu Judit Komaromi tasarladı. ‘Tiyatronun Kanatları’ adlı grupla Fransa ve Almanya’ya turneler yapan, Avrupa’da sokak tiyatrolarında ve büyük tiyatrolarda oynayan Komaromi, Budapeşte Arıkuşu Kukla Tiyatrosu’nu bitirmiş. Resim ve seramik eğitimi de alan Komaromi, bu oyunda aynı zamanda İngiliz Miss’i canlandırıyor.
       Oyunda işitsel estetiğin omurgasını oluşturan müzikler de incelikle seçildi. Arjantinli tango ustası Astor Piazzolla’nın “Le Sud” filmine yaptığı müzik, Fransız yönetmen Tony Gatlif’in Lacho Drom isimli filminin müzikleri, Hintli müzisyen Zakir Hussani’nin “Desert” albümündeki parçaları, yine Hintli grup Spirit of India’nın müzikleri, Türk ritmlerini dünyaya tanıtan Türk Ritm Grubu Yarkın’ın “Ten” isimli albümünden Bulmaca isimli parçası ve Betthoven’ın 9. Senfonisi kullanıldı. İşitsel estetiğin ruhunu ise Macar müzisyen Üzgin Üver yarattı. Oyunda Uğur Çavuşoğlu, beş ana karakter etrafında 13 ayrı kişiyi canlandırıyor. Sinema filmleri ve özellikle televizyon dizilerinden tanıdığımız Çavuşoğlu, öncelikle Türk seyircisinin beğeneceği evrensel bir performans sergilemeye çalışıyor. Çavuşoğlu oyunu Macaristan, İngiltere ve Almanya’da İngilizce oynamak için çalışmalar yapıyor. Türkiye’nin ve dünyanın büyük edebiyat ustalarından biri olan Nazım Hikmet’in müthiş zeka kıvraklığıyla yazdığı bu uzun manzum eserini, oyuncu hassasiyetiyle yürek ve beyin arasında kurulmuş bir sanat anlayışı içerisinde izlemek isterseniz oyun, pazartesi-perşembe günleri saat 20.00’de Kemancı Kültür’de (Sıraselviler Cad. 69/1 Belçika Konsolosluğu yanı Taksim) sahneleniyor.