Bir grup yazar ve sanatçı DGM önünde kuyruk oluşturdu
 
‘Düşünceye Özgürlük’ kuyruğu
“Düşünceye Özgürlük-Herkes için” adlı kitapçığa yayıncı olarak imza atan 77 bin 663 kişiden 45’i daha İstanbul DGM Cumhuriyet Savcılığı’nda ifade verdi.

Aralarında müzisyen Şanar Yurdatapan ile gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak’ın da olduğu 45 kişi, DGM önünde ifade vermek için kuyruk oluşturdu.

  “Düşünceye Özgürlük-Herkes için” adlı kitapçığa yayıncı olarak imza atan 77 bin 663 kişiden 45’i daha bugün İstanbul DGM Cumhuriyet Savcılığı’nda ifade verdi. Beşiktaş’taki İstanbul DGM’ye gelen ve aralarında müzisyen Şanar Yurdatapan ile gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak’ın da olduğu 45 kişi, DGM önünde ifade vermek için kuyruk oluşturdu. Daha sonra 10’ar kişilik gruplar halinde ifade vermek üzere soruşturmayı yürüten DGM Cumhuriyet Savcısı Ahmet Ayvaz’ın odasına çıkan bu kişiler, önceden hazırlanan bir formu imzalamak suretiyle ifadeleri olarak savcıya verdiler. Bu arada İstanbul DGM önünde bir basın açıklaması yapan gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Milli Güvenlik Kurulu’nda yaşanan olaylarla ilgili olarak yarın Başbakan ve Başbakan Yardımcısı hakkında maddi ve manevi tazminat davası ile ceza davası açacağını belirterek, buna gerekçe olarak da devletin zarara uğratılmasını göstereceğini söyledi.
       HADEP İstanbul İl Başkanı avukat Doğan Erbaş da, söz konusu kitapçığa bilerek ve isteyerek yayıncı olarak imza attığını belirterek, Türkiye’de düşüncenin suç olmaktan çıkartılması için bu eyleme katıldığını ifade etti. İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, “Düşünceye Özgürlük-Herkes için” adlı kitapçığa yayıncı sıfatıyla imza atan ve aralarında Necmettin Erbakan, Hasan Celal Güzel, Murat Bozlak, Akın Birdal ve Eşber Yağmurdereli ile bazı milletvekili ve belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 77 bin 663 kişi hakkında, “Kanunun cürüm saydığı neşriyatı nakletmek” ve 5680 sayılı Basın Kanunu uyarınca soruşturma başlatmıştı.