Print Eden Tosun Okuyana.com

 

Ünlü tiyatro oyuncusu Ferhan Şensoy, son oyununda internetli günlerin sanal yanlızlıklarını irdeliyor.

Bilgisayar ve internet şimdi de tiyatro sahnelerine konu oldu. Ferhan Şensoy'un yeni oyunu bilgisayar dünyasında geçiyor. Oyunda kimler yok ki. Diskettin, Printoğlu, Aşağıok, Mikrogül, İnternettin oyundaki karekterlerden bazıları... 'Sahibinden Satılık Birinci El Ortaoyunu' nu Ferhan Şensoy, "Ortaoyunu internet çağında nasıl olmalı?" sorusundan yola çıkarak kaleme almış.

Yazdığı oyunlarda günceli yakalayan Şensoy yeni oyununu 'Bir Çağdaş Ortaoyunu' olarak tanımlıyor. Oyunun alt başlığı da 'www.digital gulduru. com' adını taşıyor. Usta oyuncu Şensoy'un yazıp yönettiği oyunun başlıca rollerinde Ferhan Şensoy, Derya Baykal, Rasim Öztekin rol alıyor. Şensoy ve Baykal'ın iki kızı da ilk kez bir tiyatro oyununda sahneye çıkıyorlar. Oyunda tef çalıp mesajını veren Şensoy: "Fasıl ile başlamaz Boş konuşma istemez Kavuk ve fes takılmaz O günlerde değiliz Bunlar F tipi internet günler" diyerek internetli günlerin sanal yalnızlıklarının altını da çiziyor.

"Printer niçin böyle feryat edersin/ Senin de yavrunu şahin mi kaptı/ Tosun der ki ötme printer ötme/İçine kağıt koyacam, merak etme" diyen Ferhan Şensoy bu sanal ortamın toplumu ilerde çok büyük yalnızlıklara sürüklemesinden korktuğunu belirtirken yeni kuşakların bundan çok etkileneceğinin altını çiziyor.