DEVLET TİYATROLARI'NDAKİ OPERASYONLARIN İÇ YÜZÜ

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü açığa alındı

Bursa Devlet Tiyatrosu’ndaki yolsuzluk iddiaları nedeni ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil’in de açığa alındığı belirtildi.
 
Devlet Tiyatroları’na inşaat malzemesi satan Ulu Ticaret’in sahibi Hasan Ulu’nun ihbarı üzerine başlatılan operasyonda, Bursa Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Celal Bıyıklı gözaltına alındı. Daha önce gözaltına alınan tiyatro müdürü Emin Gümüşkaya ve idare müdür vekili Hasan Acar’ın da aralarında bulunduğu 13 kişinin sorgusu ise sürüyor.
       Bursa Emniyet Müdürü Aydın Genç, sorgusu süren 13 kişinin gözaltı süresinin yarın dolacağını, ancak bu sürenin uzatılacağını bildirdi. Operasyon çerçevesinde, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil’in de açığa alındığı bildirildi.
1. perde operasyonunda sorguya devam

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Bursa Devlet Tiyatrosu’nda (BDT) başlattığı “1. Perde” operasyonu sürüyor.
 
Bursa Emniyet Müdürü Aydın Genç, yaptığı açıklamada, operasyon çerçevesinde gözaltına alınan 13 kişinin sorgusunun devam ettiğini söyledi.
       Yapıldığı iddia edilen yolsuzluğun belgelelerle ispatlanması için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Genç, “salı günü dolan gözaltı süresini uzatacağız. Bu soruşturmada biraz daha sabır gösterilmesi gerekiyor. Açıklama yaptığımız zaman konuyla iligli dışarıdaki kişiler kaçıyorlar veya belgeler ortadan yok ediliyor” dedi.
Rahmi Dilligil görevden alındı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil görevden alındı.
 
İ. Rahmi Dilligil’in görevden alınma gerekçesinin Bursa Devlet Tiyatrosu’na yönelik olarak sürdürülen 1. Perde operasyonu olduğu öğrenildi. Dilligil’in operasyonun selameti açısından görevden alındığı ileri sürüldü.
Bursa’daki operasyonlarda gözaltı sayısı artıyor
 
Bursa Emniyet Müdürlüğü’nce yürütülen “Kartal-1”ve “1. Perde”operasyonlarının kapsamının genişletildiği ve gözaltına alınanların sayısının arttığı bildirildi.
   
Emniyet Müdürü Aydın Genç, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Bursa Devlet Tiyatrosu’nda yaşanan sahte fatura yolsuzluğuna karşı başlatılan “1. Perde”operasyonu konusunda, Bursa soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişilerin sayısının arttığını belirtti, ancak sayı konusunda bilgi vermedi.

Bursa Devlet Tiyatrosu’na fatura kesen firma sahiplerinin şu anda gözaltına alınmadığını, sadece bilgilerine başvurulduğunu anlatan Genç, gerek görüldüğü takdirde bu kişilerin de gözaltına alınabileceğini söyledi.
       Genç, Devlet Tiyatrosu’nda yolsuzluk iddialarının geniş kapsamda ele alındığını belirterek, “Öncelikle suç delillerine ulaşmak ve belgeleri ortaya çıkarabilmek için uğraşıyoruz. Bu konularda fazla açıklama yapmak istemiyoruz. Çünkü, yolsuzluğa adı karışan herkes kaçıyor”dedi.
       “Kartal-1”operasyonu kapsamında İstanbul’da yakalanan 4 kişinin yanı sıra bu soruşturmanın da geniş çapta sürdürüldüğünü belirten Genç, “Her iki operasyonda da yolsuzluklar ciddi boyutlara ulaşmış. Kartal-1’de ikinci perdeyi açtık. Devlet Tiyatrosu’nda ise birinci perde açıldı. Ama bu yolsuzluklar bir kişinin değil, birçok kişinin bulaştığı bir iştir”diye konuştu.
       Genç, operasyonların savcılık talimatıyla başlatıldığının altını çizerek, çok ciddi boyutlara ulaşan her iki operasyonda gözaltı sürelerinin pazartesi günü sona ereceğini, ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ek süre talebinde bulunacaklarını kaydetti. Bursa Devlet Tiyatrosu’ndaki yolsuzluk olayıyla ilgili olarak Tiyatro Müdürü Emin Gümüşkaya, İdare Müdür Vekili Hasan Acar’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi dün gözaltına alınmıştı.

Bursa Devlet Tiyatrosu’nda “1. perde” operasyonu
 
Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Özmener, Bursa Devlet Tiyatrosu’ndaki yolsuzluk iddiaları üzerine başlatılan “1. Perde” operasyonuna ilişkin, “Sorun firma sahibinin, faturaların kendisine ait olmadığını söylemesinden kaynaklanıyor” dedi.
 
Özmener, yolsuzluk iddiaları üzerine DT Genel Müdürü Rahmi Dilligil’in kendisini ve Teknik İşler Müdürü Cahit Onbaşı’yı iddiaları araştırmak üzere görevlendirdiğini belirterek, basında yer alan haberlerin Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından suç duyurusu olarak kabul edilmesi ile olayın emniyete ve savcılığa intikal ettiğini söyledi.

Yolsuzluk iddialarına konu malların bir çoğunun BDT depolarında mevcut olduğunu savunan Özmener, şöyle konuştu:
        “Sorun, faturaların kesildiği firma sahibinin, faturaların kendisine ait olmadığını söylemesinden kaynaklanmaktadır. Biz de yaptığımız araştırmalarda, gerçektende Ulu Ticaret adlı firmadan kesilen faturalarda adı geçen firma sahibi Hasan Ulu ile iddialar üzerine emniyete başvuran Hasan Ulu’nun farklı kişiler olduğunu tespit ettik. Ancak, biz bu malları aldık ve birçoğu depolarımızda mevcut, boya malzemeleri ise 22 bin metrekarelik duvar boyama işinde kullanıldı. Komik ama gerçek, Bursa Devlet Tiyatrosu dolandırılmış olabilir, bu soruşturma sonucunda ortaya çıkacak” diye konuştu.
        Özmener, operasyon çerçevesinde gözaltına alınan BDT Müdürü Emin Gümüşkaya’nın yerine vekaleten Ahmet Somes’in atandığını ve yarın sahnelenecek “Böylesi Bir Aşk” adlı oyunda Emin Gümüşkaya’nın da oyuncu olarak yer alması nedeniyle bu oyun yerine “Domuz Ahırı” adlı oyunun sahneleneceğini sözlerine ekledi.
        Bu arada, Kültür Bakanlığı’nın BDT’deki yolsuzluk iddialarını soruşturmak üzere iki müfettişi görevlendirdiği öğrenildi.