Devlet Tiyatroları'nda Yeni Dönem

...........................Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla yürüttüğü ''1. Perde Operasyonu'' çerçevesinde tutuklanan Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT) eski Müdürü Emin Gümüşkaya'nın yerine ikinci kez vekaleten atama yapıldı.

DT Genel Müdür Vekili Günuğur, Gümüşkaya'nın gözaltına alınmasınınardından BDT sanatçısı Ahmet Somers'in vekalet ettiği BDT Müdürlüğü'ne, Ankara Devlet Tiyatrosu'nun 33 yıllık sanatçısı Mehmet Gökçer'i vekaleten atarken, Ahmet Somers'i de Gökçer'in yardımcılığına getirdi.

Gökçer'le birlikte BDT'de bir basın toplantısı düzenleyen Günuğur,kısa süre önce yaşanan bazı olaylardan DT'nin yara aldığını, bu yaraları sarmak için görevlendirildiklerini söyledi.

Olayların adliyeye intikal etmesi nedeniyle yorum yapmak istemediğini anlatan Günuğur, göreve geldiğinden bu yana basınla yakıntemas içinde olmamasının da ''laf üretmekten çok iş üretmeyi tercih etmesinden, medyatik, politik olmayı sevmemesinden kaynaklandığını'' savundu.

Günuğur, 37 yıllık meslek yaşamının 35 yılını DT'ye verdiğini, bu nedenle kurumda çalışan herkesin onu çok iyi tanıdığını belirterek, prensipli, disiplinli, ilkeli çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Kaybedecek vakit yok

DT'nin kaybedecek hiç vaktinin olmadığını, bu nedenle yaraları sarmak için tüm iyi niyetini ortaya koyduğunu ifade eden Günuğur, bunarağmen bazı kişilerce ''eski dönemin adamı'' olarak değerlendirilmekten üzüntü duyduğunu söyledi.

Günuğur, şöyle konuştu: ''DT'de bir dönem bitmiştir, artık yeni bir dönem başlamıştır. Birinci hedefim, kurumda mutlak ve mutlak iç barışı sağlamaktır. Kurumiçindeki ayrımları ortadan kaldıracağım. Benim için en prima sanatçıdan bilet kesen görevliye kadar herkes eşittir. Oyun kalitesinin süratlice yükseltilmesinden yanayım. Beni eski yönetimin bir devamı olarak görenler, lütfen önce icraatlarıma baksınlar. Kurumdaki şapkam değişti, ama ilkelerim değişmedi. Hastayı tanıdığım, teşhisi iyi koyduğum, ilacı doğru verdiğim için yakın zamanda sağlıklı, mutlu bir DT göreceğinden kimsenin şüphesi olmasın.''

Günuğur, göreve geldikten sonra Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Şahin'i resen emekliye ayırdığını, İdari-Mali İşlerDaire Başkanı'nı değiştirdiğini de açıkladı.

Ekonomik darboğazdan çıkıncaya kadar büyük prodüksiyonların prömiyerlerini askıya aldığını ifade eden Günuğur, bazı festival ve turneleri kaldırdığını, kurumda çeşitli spekülasyonlara yol açan ''istek dışı'' geçici görevleri iptal ettiğini söyledi.

Günuğur, geçmişte bazı münferit kişilerin yaşattığı olayların kurumun 2 bin 200 çalışanına mal edilmesinin yanlış olacağına dikkati çekerek, BDT'deki yolsuzluk soruşturmasının ardından döner sermayesi olan tüm tiyatrolarda teftiş başlattıklarını bildirdi.

İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay'ı da, teftişin selameti açısından bir tedbir olarak görevinden aldığını anlatan Günuğur, ''Kamuoyunda zedelenen onurumuzu kurtarmak için düğmeye bastık. Tertemiz bir DT yaratacağız'' diye konuştu.
BDT Müdür Vekili Mehmet Gökçer de, BDT'nin en kısa sürede yaşadığıtatsız durumları aşacağını, BDT'nin eski saygın yerini alması için bütün güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

Doğruluk, dürüstlük ve açıklık polikası çerçevesinde çalışmalarınısürdüreceğini belirten Gökçer, çalışmalarının semeresinin en kısa zamanda göreceklerini, azalan tiyatro seyirci sayısını yükselteceklerini ve en önemlisi bundan sonra sanat çalışmalarıyla gündeme geleceklerini ifade etti.