Gözaltılarda son perde

...........................Bursa Devlet Tiyatrosu'nda ortaya çıkan naylon fatura yolsuzluğu Genel Müdür Rahmi Dilligil'e kadar uzandı. Kültür Bakanı tarafından izne çıkarılan Dilligil, gözaltına alındı.

.......................... Bursa Devlet Tiyatrosu'nda (BDT) patlak veren 'yolsuzluk' skandalı Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil'in gözaltına alınmasıyla yeni bir boyut kazandı. Dün akşam saatlerinde Ankara'da gözaltına alınan Rahmi Dilligil ifadesi alınmak üzere Bursa'ya götürüldü. Rahmi Dilligil'in açığa alındığı haberlerini yalanlayan Kültür Bakanı İstemihan Talay ise dün sabah yaptığı açıklamada: "Genel Müdür Rahmi Dilligil benden izin aldı. Şu anda izinli olarak genel müdürlükten ayrılmış durumda. Onun yerine kurum sanatçılarından Faruk Günuğur vekâlet edecektir" dedi. BDT'de yaşanan gelişmelerin kendisini çok üzdüğünü ve kurumu yıprattığını belirten Talay, "Şu anda müfettişler
araştırmalarına devam ediyor. Adli ve idari incelemeler sonucunda nasıl bir karar çıkarsa onunla ilgili yeni tedbirler alınacaktır" dedi.
.............................BDT'de yaşanan yolsuzluklarla ilgili ağustos ayında DSP Bursa Milletvekili Ali Arabacı tarafından bir dosya sunulup sunulmadığı sorusuna ise Talay şu cevabı verdi: "Ağustos değil aralık ayında bana bu konuyu Meclis kulisinde bildirdi. Ben de altında ad ve imzası olmayan ihbarların değerlendirilmesinin yanlış sonuçlar verebileceğini kendisine ifade ettim." Kendisinin de iddiaları basından takip ettiğini söyleyen Talay, bu soruşturmanın, eğer bir yerde yanlışlık, haksızlık yapılıyorsa bunun gereğinin de yerine getirildiğinin göstergesi olduğunu sözlerine ekledi ve "Soruşturma nereye dayanırsa, nereye giderse o noktaya kadar devam edecektir" dedi.

.........................................................Evinde tespit yapıldı
.............................Rahmi Dilligil'in Ankara'daki evine mutfak dolapları takan marangoz ustalarının önceki gün polislerce Bursa'dan getirilerek tespitte bulunulduğu da iddialar arasında yer alıyor. Rahmi Dilligil ile birlikte aralarında BDT Müdürü Emin Gümüşkaya ve İdare Müdürvekili Hasan Acar'ın da bulunduğu toplam 13 kişi hâlâ gözaltında.