Beklenen oyun: Mat

 

İstanbul Devlet Tiyatroları bugün Ayşe Emel Mesci’nin yönettiği Mat adlı oyunla perdelerini açıyor.

Toygun Orbay’ın yazdığı oyun, yenmek ve yenilmek üzere kurulu bir satranç tahtası halini almış dünyamızdan ilginç bir eleştirler sunuyor.

İnsanlığın kendine yansıttığı başarı ölçütlerinin ne denli gerçeği yansıttığını sorgulayan oyunda Zühtü Erkan ve yedi dansçı rol alıyor.
       Satranç taşları arasında yaşamın ve ilişkilerin sorgulandığı “Mat”, dansın, sözün, beden dilinin ve çeşitli görsel öğelerin içiçe kullanıldığı zengin bir sahneleme anlayışına sahip.
       Oyunda dekor ve kostüm tasarımı Medine Yavuz, ışık tasarımı François Rainson tarafından yapılmış. Sezonun bu ilk yapımlarından biri olan Mat’ın yönetmeni Ayşa emel Mesci oyuna ilşkin şu açıklamada bulunuyor: “Satranç, insan zekasının en ince buluşlarından biri belki de. Oyun, bir satranç partisinin “mat” a doğru giden son birkaç hamlasi boyunca, satranç oyuncusunun hırsları ve özlemleriyle, “öteki” ne bakışı ve yabancılaşma duygusuyla, kendisi ve tutsağı olduğu kurallarla hesaplaşmasını seriyor
       gözler önüne.
       Oyunun kurallarını tek değişmez gerçek olarak kabul ettiği sürece, siyahlı beyazlı karelerin içine hapsolmaktan kurtulamayan satranç oyuncusu kimliğinde, aslında küreselleşme çağında bir aydının yaşadığı/ yaşayabileceği temel varoluş sorunları gündeme getiriliyor.”
       “Peki ya satranç taşları? Sadece hamle yaptıklarında fark ettiğimiz, oyun içindeki güçlerine göre değer biçtiğimiz, feda ettiğimiz birbirine kırdırdığımız, oyunu oynarken ya da terk ederken asla fikirlerini sormadığımız taşlar... Onların bu hikayede bir yeri yok mu? Onlar kendi hikayelerini yazmaya karar verirlerse?”
       10 Ekim salı günü Aziz Nesin Sahnesi’nde prömiyeri gerçekleştirilecek oyun, sezon boyunca aynı sahnede izleyiciyle buluşacak.