Dumrul ile Azrail

 
Yaşamanın ve insan olmanın bilincini kazanan Azrail’in sesi 5. Sokak Tiyatrosu’nda 27 Kasım’dan itibaren sahnelenmeye başladı.  
 

 Murathan Mungan’ın aynı adı taşıyan hikâyesinden oyunlaştırılan eser Mustafa Avkıran tarafından yönetiliyor.

  Geçtiğimiz tiyatro sezonunda, 11. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’ne “Dumrul ile Azrail” adlı oyunla konuk olan 5. Sokak Tiyatrosu, 2000-2001 sezonunda da aynı oyunla seyirciyi selamlamaya hazır... Festival kapsamında yalnızca üç oyun oynayan topluluk Hebbel Theatre-Berlin
       ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın ortak yapımını üstlendiği oyunuyla Taksim Aziz Nesin sahnesinde perde açtı.
       “Dumrul ile Azrail” Murathan Mungan’ın aynı adı taşıyan hikâyesinden oyunlaştırılan eser Mustafa Avkıran tarafından yönetiliyor. Mezopotamya Üçlemesi ve Geyikler Lanetler oyunlarında da yönetmen ve yazar olarak Avkıran-Mungan ortaklığı bu yapımda da bir arada olması dikkatleri çekiyor.
       Mungan’ın yazarlığında yaptığı gibi, Avkıran da yönetmenliğinin “temel sorunsallarına uygun” malzemeleri, kendi “temaları ve motifleri ile kişisel kılma” uğraşısıyla, kendi “mümkün”lüğünü sahneye taşıyor. Böylece Avkıran, Dede Korkut’ un hikâyesine yeniden bakan Mungan’ ın yanında, Mungan’ ın hikâyesine de yeniden bakması eseri çekici kılıyor.
       Murathan Mungan’ın “Dumrul ile Azrail” hikâyesi, Dede Korkut’un Deli Dumrul hikâyesine getirdiği yeni bir bakışı içeriyor. Mungan’ın kaleminden dökülen sözcükler Dumrul’un varoluş öyküsünde canı için can almaya çıkmışken, bir cana sahip olmanın değerini öğrendiği bir bilinçlenmeyi ortaya koyuyor.
       “Murathan Mungan “Dumrul ile Azrail” hikâyesiyle olan bağını şöyle açıklıyor: “Üzerinde yaşadığınız coğrafyanın kültürünü özümsemişseniz, sahip çıktığınız mirasa bir evrim kazandırarak onun doğal sürdürücülüğünü kendiliğinden üstlenirsiniz. Yazarlığımın temel sorunsallarına uygun düşen masalları, kanavaları kendi temalarım ve motiflerimle kişisel kılmaya, bunların içini kendi malzememle yeniden döşemeye çalışıyorum… Bir Dede Korkut hikâyesi zaten vardır ve sizden bağımsız olarak orada durur. Önemli olan, onu size yazdırtan şeydir. Metni yenileyerek tazeleyen ve sizin kılan, kişisel dünyanızın temel malzemesidir.”
       
       Belirtmek gerekir ki geçtiğimiz tiyatro festivalinde sahnelenmesinin ardından Murathan Mungan’ ın “Dumrul ile Azrail”inde başbaşka bir öyküyle karşılaşıldığını ve bir tahrifatın sözkonusu olduğunu savunan görüşler ortaya atıldı. Yine belirtmeli ki yazarın dahice işleyen zekası, usta
       kalemi ve akıllara durgunluk veren şiirselliğiyle ortaya çıkan eser izlenmeye değer bir oyunu seyirciye sunuyor. Dumrul ile Azrail adlı oyun, yazarın, Deli Dumrul’u kendi anlamlandırmasıyla ya da “tahrifatıyla” oluşturduğu müthiş bir şiirsellikle seyirciye ulaştırıyor.
       
       “Dumrul ile Azrail”in oyuncu kadrosu iki farklı disiplinden oluşuyor. Tiyatro ve müzik. Aralarında Sema ve Engin Yörükoğlu gibi şarkıcı ve müzisyenlerin yer aldığı oyuncular da Deli Dumrul’ a yönelen yeniden bakışı destekliyorlar. Oyuncu, şarkıcı, müzisyen ve dançı kişilikleriyle “kendi
       mümkün”lüklerini ortaya çıkaran oyuncular, “Dumrul ile Azrail”de bütün kişisellikleri birleştirerek bir varoluş öyküsü anlatıyorlar. Deli Dumrul’u anlatan ama Dumrul olmayan Dede Korkut gibi, oyuncular da anlatıcı-oyuncu-karakter ilişkisiyle, kahramanlarının düşüncelerini ve eylemlerini gösteren anlatıcılara dönüşüyorlar.
       Geçtiğimiz sezon izleyemeyenlere hemen belirtmeliyiz ki 5. Sokak Tiyatrosu tarafından sahnelenen bu oyun mutlaka izlenmeli.. Metniyle, rejisiyle, müziğiyle, ışığıyla, izlenmeye değer bir oyun olan Dumrul ile Azrail yaşamanın ve insan olmanın bilincini kazanan Azrail’i öne çıkarıyor.
       Oyun 27 Kasım 2000 Pazartesi’den itibaren seyirciyle buluşuyor.
       
KÜNYE
       Yapımcılar: Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, Hebbel Theater-Berlin,
       5. Sokak Tiyatrosu
       Yazan: Murathan Mungan
       Oyunlaştıran ve Yöneten: Mustafa Avkıran
       Sanat Yönetmeni: Naz Erayda
       Koreografi: Övül Avkıran
       Müzik: Sema, Engin Yörükoğlu
       Oyuncular: Övül Avkıran, Murat Daltaban, Alptekin Serdengeçti, Sema, Engin Yörükoğlu
       Proje Asistanı: Evren Erbatur
       Prodüksiyon Asistanları: Ersin Kutluhan, Mahir Yıldız
       Fotoğraflar: Fethi İzan
       Süre: 1 saat 20 dakika, ara yok