.......................................... Sahnede İki Tuhaf 'Kadın'


................................
Walter Matthau ile Jack Lemmon'ın müthiş bir ikili oluşturduğu, izleyeneleri kahkahalara boğan filminin ardından, Neil Simon'ın kadın oyunculara uyarladığı "Tuhaf Bir Çift" adlı oyuna giderken biraz önyargılı olduğumu söylemeliyim.

..........................Ancak Arsen Gürzap ile Nurseli İdiz'in yarattığı eğlenceli ikiliyi izleyince haksız olduğumu anladım. İnsanı çıldırtacak kadar titiz, temizlik ve düzen meraklısı ev kadını Florence'ı canlandırmada son derece başarılı Arsen Gürzap. Günü gününe yaşamayı seven, dağınık Olive'de Nurseli İdiz Gürzap'la uyum içinde bir oyunculuk çıkarıyor.

..........................Tiyatro İstanbul'da Gencay Gürün'ün sahnelediği oyunun yazarı Neil Simon. Simon'ın boşanmış iki erkeğin birarada yaşamaya başlamasıyla gelişen gülünç olayları ele aldığı "Tuhaf Bir Çift" adlı oyunu, sahnelerin ardından beyazperdede başarı kazanınca televizyon dizisine dönüştürülmüş. Kadınların yaşamına uyarlanmış haliyle ilk kez sahnelenen oyun, Olive'in evinde toplanan dört kadının kumar masasında oyun oynamasıyla başlıyor. Olive'in yemek ve ev işleriyle ilgisi olmadığı, arkadaşlarına sunduğu bayat bisküvilerden anlaşılıyor. Kocasından boşanmış olan Olive, Florence ile arkadaş.

.........................Birinci perdenin biraz sarkan, temposu düşük bu bölümünün ardından kocası tarafından terk edilen Florence'ın Olive'in evine gelmesiyle birlikte olaylar gelişiyor ve eğlence başlıyor. Biri son derece titiz,ve hassas, diğeri pasaklı, dağınık ve vurdumduymaz iki arkadaş aynı evi paylaşmaya başlayınca kıyamet kopuyor tabii. Bir süre sonra uzun yıllar evli kalmış karı-koca gibi birbirlerini yemeye başlıyorlar. İkisi de birbirinin hayatına müdahale ediyor.

.........................Olive'in İspanyol komşularını canlandıran Metin Arslan ile Yunus Güner sevimli birer tip çiziyor. Şahnaz Çakıralp, Tiraje Başaran ve İnci Türkay'ın da rol aldığı oyunun bazı yerleri budansa daha tempolu olacakmış. Sezonun bir şeyler anlatmaya sıvanmayıp hoşça vakit geçirtmeyi amaçlayan ve bunu büyük ölçüde başaran komedilerinden biri "Tuhaf Bir Çift".