...............Kıran kırana ‘Fındıkkıran’
 
 

İstanbul’da Çaykovski’nin ‘Fındıkkıran’ balesi aynı tarihlerde iki ayrı bale topluluğu tarafından sahnelenecek.

   
İki farklı Fındıkkıran yorumu İstanbul'da sahnelenecek.
 
 
.......... Mydonose Showland’de Marius Petipa’nın koreografisiyle sahnelenecek olan Fındıkkıran Balesi, İstanbul Devlet Opera Balesi’nde Bolşoy Balesi Başkoreografı Yuri Grigoroviç’in yorumuyla seyirci karşısına çıkacak. Balelerin gösterim tarihi 17 Ocak’tan itibaren başlıyor.
    İstanbul 17 Ocak’tan itibaren Fındıkkıran Balesi’nin iki ayrı yorumuna tanıklık edecek.
       Önce 17 Ocak 2001 tarihinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), ünlü baleyi, Bolşoy Balesi Başkoreografı Yuri Grigoviç’in yorumuyla sunacak. Yaratıcı kadrosunu Bolşoy Balesi’nden konuk sanatçıların oluşturduğu ve AKM’de gerçekleştirilecek gösteride, İDOB Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çocuk Korosu da sahne alacak. Bale, sezon boyunca gösterimde olacak.
       Öte yandan ünlü bale, Mydonose Showland’in 2001 sezonunun açılış gösterisi olacak. Ünlü Rus Balet Vadim Pisarev’in rol aldığı gösteri 75 balerin ve balet, 50 kişilik senfoni orkestrası ve 80 çocuk dansçıdan oluşan kadrosuyla 18-21 Ocak tarihlerinde 8 gösteri sunacak.

       
       
FINDIKKIRAN HAKKINDA
     
 İlk olarak 1816’da E.T.A Hoffman tarafınndan yazılan hikaye, 1847 yılında Fransız yazar alexandre Dumas tarafından yeniden düzenlendi. Ünlü Rus besteci Piyotr İlyiç Çaykovski, koreograf Lev İvanov ve Marius Petipa’nın ortak çalışmaları sonucu eser bale olarak sanat dünyasında ölümsüz yerini aldı. Eser ilk kez 1892 yılında St. Petersburg’da sahnelendi.
       
       
KONUSU
       
Bir Noel akşamı küçük Clara’nın evindeyiz. Vaftiz babası Dr. Drosselmeyer, yaptığı sihirbazlıklar ve insan gibi görünen mekanik oyuncuklarıyla çocukların hayran olduğu kişidir. Akşam o da gelir ve Clara’ya Fındıkkıran’ı hediye eder. Gece herkes uyuyunca Clara aşağıya iner ve oyuncağını ele alır. Biraz sonra salonda bulunan hediye ve oyuncaklar insan boyu büyümeye başlar. Fındıkkıran canlanır ve Fare Kral ile
       onun farelerine savaş açar. Savaş Fındıkkıran’ın zaferiyle sonlanır. Birden ortaya Dr. Drosselmeyer çıkar ve Fındıkkıran’ı yakışıklı bir prens, Clara’yı da güzel bir prenses haline getirir. Daha sonra üçü birden çeşitli maceralara atılırlar.