İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Bolşoy Balesi Başkoreografı Yuri Grigoroviç ve bazı sanatçılarının katılımıyla Fındıkkıran Balesini sahneleyecek.

Fındıkkıran Balesi İstanbul’da
 
Çaykovski’nin ünlü eseri Bolşoy balesinden bazı sanatçıların katılımıyla 17 Ocak’tan itibaren AKM Büyük salonda.  
Çaykovski'nin eseri dünyanın en sevilen bale yapıtları arasında yer alıyor.

Taksim Square Otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan İDOB Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Sedat Öztoprak, ünlü Rus kompozitör Çaykovskinin en önemli eserlerinden olan Fındıkkıran Balesini sahnelemek için Koreograf Yuri Grigoroviç’in yanı sıra Bolşoy Balesinin birçok sanatçısının da Türkiyeye gelerek, esere katkıda bulunduklarını kaydetti. Öztoprak, Bolşoy operasını ve balesini buraya taşıdık diyebilirim. Bu bizim için büyük bir gurur dedi. Toplantıda konuşan Grigoroviç de İDOB ile daha önce “Ferhat ile Şirin” eserini İstanbulda sahnelediğini, Fındıkkıran Balesinin birlikte ikinci çalışmaları olacağını kaydetti. Grigoroviç, en önemli eserlerden biri olduğunu belirttiği Fındıkkıran Balesini birçok kez sahnelediğini ve her defasında çeşitli değişiklikler yaptığını anlattı.
       
ÜÇ FARKLI ANLATIM TARZI
      Bir eseri sergilerken 3 değişik anlayışın uygulanabileceğini vurgulayan Grigoroviç, Birincisi; mümkün olduğu kadar eski ve orijinal bir eseri bulup sahnelemek, ikincisi; eski eserlerin eskimiş yönlerini yenileyip eserin orijinal bazı yönlerini koruyarak sahnelemek, üçüncüsü de tümüyle yeniden bir şey yapmak... Bambaşka bir koreografi ve bambaşka bir görüş. Fındıkkıranı yaparken, hiçbir şeye dayanmadan tümüyle orijinal koreografi yapmaya çalıştım diye konuştu. Grigoroviç, Fındıkkıran Balesinin dünyanın her yerinde çok sayıda profesyonel ve amatör grup tarafından sahnelendiğini, bunun bir Rus için gurur verici olduğunu dile getirdi. Türkiyenin de geçmişte ve günümüzde sanat alanında önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Grigoroviç, Rusyada ilk Türk balesini 1958 yılında Nazım Hikmet’in “Ferhat ile Şirin” eseriyle ben yaptım dedi.
       
       
17 OCAK’TA BAŞLIYOR
       Fındıkkıran Balesinin sahnelenmesine 17 Ocak Çarşamba gününden itibaren Atatürk Kültür Merkezi Büyük Sahnede başlanacak. Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda sunulacak çalışmada, konuk sanatçılar Alexander Lavrenük, Nezih Seçkinle birlikte Orkestra Şefliğini, Natalya Bessmertnova, Regina Niriforovna ve Valeri Rijov koreografi yardımcılıklarını, Simon Virsaladze dekor ve kostümü, Mikail Sokolov da ışık düzenini üstleniyor. Solistliğini Elena Kniazkova ile Berlin Opera ve Balesinden Can Arslan’ın üstleneceği eserde, Gökçen Koray Koro Şefi, Yüksel Ersin Kordo Bale Şefi olarak görev yapıyor.