Godot’yu İzlerken

Samuel Beckett’in sıradışı oyunundan yola çıkarak, günümüz Türkiye’sine TV kanalları yoluyla yapılan eleştiri Akademi İstanbul sahnesinde.

Şu günlerde tiyatro severler, sanat dünyasının 1989 yılında yitirdiği çağdaş yazar Samuel Beckett’in “Waiting for Godot” Türkçe’deki adıyla “Godot’yu Beklerken” adlı eserinden yola çıkılarak yazılmış yeni bir oyunu izleyebilirler. Oyunun adı “Godot’yu İzlerken”...

         Espri Standartları Enstitüsü Kurumu (E.S.E.K) tarafından sahnelenen oyun genç yazar Uğur Uludağ tarafından yazılmış. Yazar, gelmeyeceği kesin olarak bilindiği halde beklenen Godot’yu , çağımızın önemli iletişim kaynaklarından biri olan televizyonda arayan gözlerin kaosunu kaleme almış. Oyun, Çağın iletiş ağı olan televizyon aracılığıyla evlerin tam orta yerine taşınan düzeysizliğe ve giderek sonsuz bir kirlenmeye neden olan kişi ya da kişilere vurulan sıkı bir yumruk niteliğinde.
       Oyunda dört karakter yer alıyor. Irnat, Redefa ve İzib metnin içinde kendi benliklerini sorgularken, tanrı inanışı kadar kutsal saydıkları bekleme eylemine olan tepkilerini de vurguluyorlar. Ve tabi konu günümüz Türkiye’sinin TV kanalları olunca, çoğumuzun yarasına da tuz basılmış oluyor; Godot’nun başlaması için beklenen süreçte Televole’lerden haberlere kadar sıkı bir eleştirel tavır ortaya konuyor. Keskin ve öfke yüklü bu eleştirel tavır, sahneleme anlayışında da son derece belirleyici olmuş. Seyircinin oyun süresince koltuğunda bir an bile huzurlu oturtulmaması E.S.E.K’in kurucusu, yazarı ve yönetmeni olan Uğur Uludağ’ın tercihlerinden biri olduğu açıkça ortada. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, merakla beklediğimiz Godot birdenbire geliveriyor. nasıl mı? İzleyin..
       Oyunun fotoğraflarını Şenol Altun çekmiş. “Fotoğraf çekimini Darphane’de, geçtiğimiz sezon oynadığımız mekanda yaptık. Ortaya çıkan sonuçtan son derece mutluyum. Oyunumuzu anlatan daha başarılı bir çalışma olamazdı” diyor Uludağ...
       
E.S.E.K KİMDİR?
       
       Espri Standartları Enstitüsü Kurumu diğer bir adıyla E.S.E.K 1990 yılında, Gökhan Semiz ve Uğur Uludağ tarafından kurulmuş bir tiyatro topluluğu. İlk beş yıl çalışmalarını amatör olarak sürdüren topluluk 1995 yılında profesyonelliğe ilk adımını atmış. Kurulduğu günden bu yana altı oyunla seyirci karşısına çıkmış olan topluluk, şimdiye dek hiçbir özel ya da devlet kurumundan yardım almadan seyirciyle buluşmayı başarmış. On yıldır kararlılıkla tiyatro yapabilmek için direndiklerini belirten Uludağ , kurucusu olduğu topluluğun temel prensibinin şöyle dile getiriyor: “İlk günden bu yana düşüncemiz,Türk tiyatrosu adına yeni bir şeyler yaratmaktı. Beraber eğlenemeyen insanların beraber bir gelecek kuramayacakları fikriyle kendi özgün dilimizi oluşturmaya çalıştık. Geçen süre içinde oluşan dilin, yaratma sürecimizin temel noktası olduğuna inanıyorum.”
       Topluluk geçtiğimiz yıl Amerika’da geleneksel olarak düzenlenen Radikal Alternative Theater- RAT adlı konferansa konuk olarak çağırılmış. ESEK, konferansa katılan topluluklar içinde ,1999 yılının ülkemizi temsil eden tek topluluk olma unvanını da koruyor. Topluluk, geleneksel değerleri yadsımadan oluşturduğu diliyle, dünyada değişen sanat anlayışlarına ayak uydurmayı hedefleyen evrensel bir tiyatro topluluğu olma yolunda hedefler taşıyor.
       Bu arada topluluk bu yıla kadar Independent Theatre Association’a kayıtlı tek Türk ekip olarak anılmış. Bu yıl birliğe katılan Şehir Tiyatrosu’nun sayı ikiye yükselmiş. Bunun dışında yurtiçi ve yurtdışında çeşitli festivallerle bağlantılarını sürdüren topluluk, bir yandan da yeni projelerinin hazırlıklarını sürdürüyor.
       
       Topluluk her Salı saat 21.30 ‘da Akademi İstanbul sinemasının sahnesinde seyirciyle buluşacak.
       Bilet Satış : 251 74 85 (151 dahili)