Haftanın Kitapları
 
Yeni çıkan kitaplardan elimize ulaşan, gözümüze çarpanlardan derlediğimiz liste.
  
       
ÖZNE VE İKTİDAR
       Foucault’yu okumak

       Ünlü Fransız düşünürün yeni bir iktidar anlayışı için geliştirdiği kuramların temelini bu metinler oluşturuyor. Delilikten suça, sağlıktan cinselliğe kadar üzerinde yeterince durulmamış deneyim biçimlerinin, modern bireyin hayatındaki önemini, bu deneyim biçimlerinin kurulmasında iktidar ilişkileri ve tekniklerinin beyirleyiciliğini östermesi açısından çok önemli.
     
 Michael Foucault
       (Seçme yazılar)
       Çevirenler: Işık Ergüden, Osman Akınhay
       Ayrıntı Yayınları, 315 sayfa
       
 
 


 
       
HALKIN SIRTINDAN KAZANÇ
       Neoliberalizm ve Küresel Düzen

       Gerek kapitalizmi gerek komünist sistemleri, gözlerinin yaşına bakmadan, sistemli bir biçimde eleştiren felsefe ve dilbilim profesörü bu kez kapitalizmi mercek altına alıyor. Açık toplumlarda, zora dayalı yapısal uyum programlarıyla nasıl isteklerin dayatıldığını anlatıyor. Küreselleşmenin çok konuşulup çok tartışıldığı bu günler için önemli bir kaynak.
 
     Noam Chomsky
       (İnceleme)
       Çevirenler: Deniz Hakyemez, Barış Zeren
       Om Yayınları, 210 sayfa
       
 
 


 
       
TURUNCU KAYIK
       Kelime hırsızından dilsize

       Takma adla yazan yazarımızın son kitabı, yine esprili dille eleştirinin sınırlarında dolaşarak kadın kahramanlarının başından geçenleri anlatıyor. Reenkarne olan birçok ruh arasında edebiyatımızın iki de ismi yer almaktadır. Turuncu Kayık’a binmek için Emma ve Nuran, çeşitli badireleri atlatmak zorunda kalırlar.
 
     E. Emine
       (Roman)
       İletişim Yayınları, 235 sayfa
       
 
 


 
       
AYIŞIĞI SOFRASI
       Zengin düşgücü ve anlatım

       Türk romanının önde gelen yazarlarından Nazlı Eray’ın yeni romanı. Bir kez daha düşler peşinde koşuyor, bir kez daha okurlarını anlatım zenginliği ile düş dünyasına katıyor. Düşler nereye kadar düştür, nerede gerçeklikle örtüşür, romanda bu sınırlar belirsizleşiyor. Yazarın müdavimi olanlar için, tam aradıkları lezzette bir kitap.
 
     Nazlı Eray
       (Roman)
       Can Yayınları, 190 sayfa
       
 
 


 
       
AKILLARIN BULUŞMASI
       Ünlülerin sıra dışı öyküleri

       İlginç bir çalışma yapılmış kitapta. Bilimden edebiyata, felsefeden sinemaya, mimariden spora, çeşitli alanlarda tanınan, ünlü 747 kişinin pek bilinmeyen yönleri ele alınmış. Sağlık sorunları, ölüm nedenleri, iş ve ödülleri elinden alınanlar, ödülleri reddedenler, yarım bıraktıkları eserler... Bir başvuru nitleğindeki kitap, aynı zamanda zevkle okunan bir çalışma.
       Nalan Manyaslı Alakent
       (Araştırma)
       Rota Yayınları, 462 sayfa
       
 
 


 
       
GECE BÜLTENİ
       Ünlü senaristten ilk roman

       Yunan yönetmen Angelopulos’la birlikte Leyleğin Geciken Adımı, Ulysse’in Bakışı gibi filmlerin senaryosunu kaleme alan, tiyatro ve senaryo yazarının ilk romanı. Balkanları içine alan organ ve çocuk ticaretini ortaya çıkarmaya çalışan bir polis, bundan mesleki başarı elde etmeyi uman hırslı bir gazeteci, devletle sıkı ilişkiler içindeki medya, iş adamları ve ilişkilerine bulaşmamayı ilke edinen Yunan polisi... Sanki komşuyu anlatıyor değil mi?
   
   Petros Markaris
       (Polisiye)
       Çeviren: Panayot Abacı
       Doğan Kitap, 309 sayfa
       
 
 


 
       
KIRK YILLIK HARİCİYE HATIRALARI
       Siyasi hayattan kesitler

       II. Abdülhamit’ten Cumhuriyet’e kadar Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde dış ilişkilerle görevli yüksek dereceli bir memurun anıları. Bu uzun süre zarfında gördüğü, tanık olduğu, kimi zaman sadece işittiği ciddi veya komik olayları, kendi ağzından dinliyoruz. İngiltere’den Brüksel’e, Berlin’den Stockholm’e uzanan yolculuklarda Anadolu topraklarının geçirdiği siyasi değişim de ele alınıyor.
       Esat Cemal Paker
       (Anı)
       Remzi Kitabevi, 168 sayfa
       
 
 


 
       
KARDEŞ TÜRKÜLER
       Dünya şiirinden seçmeler

       Kitap bir anlamda Ataol Behramoğlu’nun bugüne kadar yaptığı şiir çevrilerinin yaklaşık tümünü kapsadığı için, Behramoğlu çeviri külliyatı olarak da görülebilir. Irak’tan Macaristan’a, Mali’den Angola’ya, Letonya’dan Vietnam’a, Rusya’dan Belçika’ya 128 şair ve 214 şiirden oluşan seçki, şiirle ilgilenen herkesin edinmek isteyeceği bir kitap olarak görülüyor.
 
     Ataol Behramoğlu
       (Derleme)
       Gendaş Yayınları, 372 sayfa
       
 
 


 
       
MOR TECAVÜZ
       Tecavüzün arka planı

       Bir tecavüzün oluşumundan yola çıkan kitap, tecavüze uğrayan bir ülkenin ve işkence yoluyla tecavüze uğrayan bir bedenin öyküsünü anlatırken aslında hayata aykırı bakanların öyküsünü anlatıyor. Çeşitli yayıncılık işlerinde bulunan yazarın bu kitap, ikinci romanı.
 
     Handan Öztürk
       (Roman)
       Gala Yayıncılık, 333 sayfa
       
 
 


 
       
HANNİBAL
       Korku, gerilim birarada

       “Yamyam Hannibal” üçlemesinin son kitabı olan Hannibal karşımızda. Hannibal, bu kez Dr. Fell adıyla, bir saray müdürü olarak Floransa’da mutlu bir hayat sürer. FBI ajanı Clarice ise işten uzaklaştırılmıştır. Dr. Lecter’in peşinde ise onun kadar acımasız Pazzi vardır. Eğer Kuzuların Sessizliği’ndeki Clarice/Hannibal düellosunun benzerini arıyorsanız, bu kitapta bulamayacaksınız. Ama yine Hanniball’ın çılgınlığına şaşıracaksınız.
     
 Thomas Harris
       (Gerilim)
       Çeviren: Murat Sağlam
       İnkılap Yayınevi, 476 sayfa
       
 
 

 
       
WİNDOWS 2000 İLE ÇALIŞMAK
       Aradığınız yanıtlar burada

       Yüzlerce ekran görüntüsü ile bu programı kullananlar rahat bir çalışmaya sahip olacaklar. Programın nasıl çalıştığının yanında Outlook, NetMeeting, Internet kullanımları da bu kitabın konuları arasında. Windows 2000 programının getirdiği yeniliklerden başlayarak işletim sistemindeki temel bilgiler, ağ üzerinde veya çevrimdışı çalışma, bilgi paylaşma da öğretilen konular arasında.
       Arkadaş Yayınları, 907 sayfa