İKİ HASTA BİR OYUNDA

Zuhal Olacay-Haluk Bilginer ikilisi, geçen yıl Tiyatro Stüdyosu'ndan ayrılıp Oyun Atölyesi adlı yeni bir topluluk kurduklarında, soru soran pek çok gözün üzerlerine çevrildiğinin farkındaydı. Topluluğun ilk oyunu olan "Dolu Düşün Boş Konuş" geçen sezonda tam yüzyetmiş kez sahnelendi ve yaklaşık altmış bin izleyici topladı. Bu sonuç , 'Ne yapacaklar acaba ' diye soran gözlere verilecek en iyi yanıt olmalı. Oyun Atölyesi, 2000-2001sezonunda İngiliz yazar Tom Kemppinski 'nin yazdığı 'Ayrılış' adlı iki kişilik bir oyun sergileyecek. Diğer bir değişle ; sahnede Olcay-Bilginer çiftini göreceğiz yalnızca. Sahne gerisinde ise yönetmen Işıl Kasapoğlu, müzisyen Selim Atakan, dekor ve kostüm tasarımcısı Veli Kahraman var. Tom Kempinski'yi ilk kez Türkçe'ye kazandıran ismi, Zeynep Avcı'yı da unutmamak gerek.

İngiltere'de yaşayan bir erkeke tiyatro yazarı. ABD'de yaşayan bir kadın oyuncu. Kadın 'Poli-nöropati' hastası; yani yürümekte güçlük çekiyor. Erkeke de agorafobi hastası; insan içine çıkamıyor, beş yıldır evine kapanmış, hiçbir şey yazamıyor, sadece yiyor ve sürekli kilo alıyor. Bir telefon ahizesi ikisini birbirine bağlıyor ve çatışmalı, üzücü, mutluluk verici, kısacası içinde herşey olan bir aşk doğuyor,

Bilginer oyunun konusunu anlatınca yönetmen Kasapoğlu atılıyor: "Bu karamsar tablo sizi yanıltmasın. bu oyun bir komedi tarzında anlatılıyor. Seyirci bir yandan üzülürken bir yandan da gülecek."