Nazım Hikmet Tartışması İngiliz Basınında

 

İngiliz The Guardian gazetesi, şair Nazım Hikmet’in yeniden Türk vatandaşlığına kabul edilmesiyle ilgili tartışmaları konu alan bir haber yayınladı

 
Kültür Bakanlığı’nın, Nazım Hikmet’in yeniden vatandaşlığa alınması yönünde kararname hazırladığını yazan The Guardian, şairin geçmişi ve sanatı hakkında da bilgi verdi. Gazete, ünlü şairin vatan ve ülke sevgisini dile getiren şiirlerinden mısralara yer verirken, dev bir fotoğrafını ve 27 Nisan 1953’te Moskova’da yazarak imzaladığı, içinde “Beni Anadolu’daki bir köy mezarlığına gömün” tümcesinin yer aldığı vasiyetnameyi tam metin olarak yayınladı.
       “Pek çok Türk için en büyük şairlerinin toplum dışına itilmesi ve yalnız bırakılması bir utanç olacaktır” görüşüne yer veren gazete, siyasiler arasında yaşanan tartışmalara dikkat çekerken, “Sağcı politikacılar, Türkiye’nin en ünlü 20. yüzyıl şairi olan ve 1963’te Moskova’da ölen Nazım Hikmet’e yeniden vatandaşlık verilmemesi için mücadele ediyorlar” ifadesini kullandı. The Guardian, ünlü şairin yeniden vatandaşlığa alınmasıyla ilgili kampanyaya 500 bin kişinin imzalarıyla destek verdiğini, ancak kabinenin MHP’li bakanlarının, tabandan gelecek tepkileri göz önüne alarak ilgili kararnameyi imzalamaktan kaçındıklarını savundu.