İmamlar tiyatro oyununda

 
Ordu’da tiyatro eğitimi alan 20 köy imamı kurs sonunda bir oyunda rol alacak.
 
   
İmamların isteği üzerine Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda, özel kurs açıldı. İmamlar, tiyatro yoluyla halka daha iyi mesaj vereceklerini söylüyorlar.

Ordu’da görev yapan 20 köy imamı, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda oyunculuk eğitimi alıyor. Aralarında, Ordu Din Görevlileri Derneği Başkanı Mithat Karakaya’nın da bulunduğu, merkez ilçeye bağlı 20 köyün imamının başvurusu üzerine, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda, kurs açıldı. İlk aşamada diksiyon ve sahne trafiği konusunda eğitime tabi tutulan imamlar, kurs sonunda bir oyunda rol alacaklar.
       Türkiye’de ilk kez imamlardan oluşan bir tiyatro grubunun oluşturulduğunu bildiren Ordu Din Görevlileri Derneği Başkanı Mithat Karakaya, şunları söyledi: “Bizler dar çerçeveden kurtulup, sosyal alanda da toplumun önüne çıkmak istiyoruz. Tiyatronun en iyi mesaj verme aracı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle arkadaşlarımızla biraraya gelerek böyle bir karar aldık. Bu olay bizim imajımızı da değiştirecek. Artık sadece camilerden değil, tiyatro aracılığıyla da vatandaşımızı bilinçlendireceğiz.”
       Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Aydın Üstüntaş ise imamların bu davranışının tiyatro adına sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, “Başvuru yaptıklarında şaşırdık. Ancak, içtenlikleri karşısında onlar için özel bir kurs düzenledik. Kursa katılan imamların oyunculuk yetenekleri çok iyi. 2 aylık çalışma sonunda bir oyunu sahneye koyacağız” dedi.