İsmail Dümbüllü, törenle anıldı
 
Ünlü tiyatrocunun mezarı başında düzenlenen törende, tuluat, gösterisi yapıldı.
   
Türk tiyatrosunun ünlü isimlerinden İsmail Hakkı Dümbüllü, ölümünün 27. yıldönümünde mezarı başında törenle anıldı. Ortaoyunu ve tuluat sanatçısı Dümbüllü için, ailesi ve tiyatrocu arkadaşları tarafından Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında bir tören düzenlendi.
      İsmail Dümbüllü’yü anma töreninde, hafız Bayram Koca’nın dua okumasının ardından konuşan İsmail Dümbüllü’nün damadı Mete Cıngay, ortaoyunu ve tuluatın son temsilcisi olarak uzun yıllar Türk tiyatrosuna hizmet veren Dümbüllü’nün adı ve hatıralarını daima yaşatacaklarını söyledi. Cıngay, Dümbüllü’nün kavuğu ile ilgili birtakım yanlış anlaşılmalar bulunduğunu da belirterek, her yıl başka bir sanatçıya verilenin Dümbüllü’nün takkesi olduğunu bildirdi.
       Dümbüllü’nün, 1968 yılında Arena Tiyatrosu’nda yapılan “Kanlı Nigar” adlı oyunun prömiyerinde takkesini tiyatro sanatçısı Münir Özkul’a verdiğini hatırlatan Cıngay, şunları kaydetti:
       
       “Takke, çıraklığın nişanıdır. Bu takke de o dönemde, Özkul’un ortaoyununda çıraklığa başladığını gösteriyordu. Ancak şimdi bu takke kavuğa dönüştü ve elden ele dolaşıyor. Aslında bu dolaşan kavuk değil takkedir. Kavuk, Dümbüllü’nün hatırası olarak ailesindedir.”
       
       
Törende daha sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncusu Yalçın Akçay ile Karagöz sanatçısı Rıfat Gürkaş, tuluat gösterisi yaptı. Törene, İsmail Dümbüllü’nün kızları İpek Cıngay ve Serpil Atalay ile bazı tiyatro sanatçıları katıldı.