İSTANBUL DEVLET TİYATROSU'NDA ÇOK SESLİ ÇOK RENKLİ BİR ARALIK AYI...


İstanbul Devlet Tiyatrosu repertuarına kattığı yeni oyunlarla çok renkli ve çok sesli bir repertuarla Aralık ayında seyirciyle buluşuyor.
Taksim Sahnesi'nde Kasım son haftası prömiyeri gerçekleşecek olan Schiller'in 'Haydutlar' adlı oyununu Bozkurt Kuruç sahneye koydu. Schiller'in 1781'de yazdığı oyun, 'Fırtına ve Atılım'dö-neminde öne çıkan ve yıllar yılı dünya sahnelerinde alkışlanan bir ilk yapıt . Gotik kültürün özelliklerini içeren bu oyunda kötü ve despot bir yöneticiye karşı,dürüst ve esirgemesiz bir kardeşin ayaklanması ele alınıyor.Bu romantik tragedya, çağında Schiller'in bütün Avrupa ülkelerinde tanınmasısını sağladı.Dünya repertuarlarının önde gelen 'Haydutlar'ın Dekor tasarımını Ethem Özbora, kostüm tasarımını Hale Eren, ışık tasarımını ise Ayhan Güldağları gerçekleştirdi.
AKM Büyük Sahne'de 10 Aralık günü prömiyeri gerçekleşecek olan Camus'nün 'Caligula' adlı oyunu sezonun iddialı yapımlarından biri Tamer Levent'in sahneye koyduğu oyun, yeni bir özeyeni bir biçim düşüncesine yönelen Camus'nün en önemli eserlerinin başında gelmektedir. Varoluşculuk akımının öncü yazarlarından Camus, 'Caligula'(1945)de kahramanı' imkansıza' karşı duyduğu gereksinme ile hareket ettirmektedir; kahraman bu dünyadan olmayan şeylerin ihtiyacını duyar.Kendi özgürlüğünü başkalarının yıkımıyla sağlamaya çalışan 'Caligula'nın Nurettin Özkönü dekor, Serpil Tezcan kostüm, Yakup Çartık ise ışık tasarımını gerçekleştiriyor.
Aralık ayında seyirciyle buluşmayı sürdüren oyunlardan biride AKM Oda Tiyatrosu'nda 'Ihlamur Ağacı' Ekim ayında dünya prömiyeri gerçekleşen oyun, Ana-Oğul-Baba-Gelin dörtlüsünün traji-komik öyküsünü işliyor. Yazıldığından 40 yıl sonra ilk kez sahnelenen oyun, birbirini gerilime sürükleyen,geleceğe ait tasarımlardan yoksun-geçmişin yükü altında ezilen kişilerin bir günlük altında yaşantısını irdeliyor. Nur Subaşı'nın yönettiği oyunun afişi ise bir süre önce yitirdiğimiz Mengü Ertel'e ait. Dekor Etshem Özbora, kostüm Mihriban Oran, ışık tasarımını ise Yüksel Aymaz'ın gerçekleştirdiği 'Ihlamur Ağacı' farklı bir tiyatro tadı sunuyor.
Aziz Nesin Sahnesi'nde sezonun yeni yapımlarından Toygun Orbay'ın yazdığı 'Mat' oyununu Ayşe Emel Mesci yönetti. İlhan Selçuk'un deyişiyle, 'Yazar, satranç tahtasının siyah-beyaz karelerinde yengi-yenilgi felsefesinin sekseğini oynayarak yanıtları her zaman tartışmalı bir sorgulamayı üçduvarlı bir dünyanın gündemine oturtuyor.(..) Peki, insan dört köşe satranç tahtasının siyah beyaz karelerinde tarih boyunca hep sek sek mi oynadı? Ve hep 'Mat'mi oldu?' Dekor-Kostümü Medine Yavuz, ışık tasarımını François Rainson'ın gerçekleştirdiği Mat, Aralık ayında iki hafta seyirciyle buluşacak.
Geçen sezonun başarıyla süren oyunlarından 'Leenane'in Güzellik Kraliçesi'ni Martin Mc Donagh yazdı, Sevgi Sanlı dilimize çevirdi. Aziz Nesin Sahnesi'nde seyirciyle buluşan oyun,1975'ler İrlandası'nda kendi ülkelerinde kiracı gibi yaşayan umutları öngörüleri igdiş edilmiş insanların öyküsünü işliyor.Cüneyt Çalışkur'un yönettiği oyunun, dekor Ethem Özbora, kostüm Serpil Tezcan, Işık tasarımı ise Önder Arık'a ait.
AKM Oda Tiyatrosu'nda ise Refik Erduran'ın yazdığı 'Yemenimin Uçları'nı, Gürcü yönetmen Aleksander Kantaria yönetti. Ayşe Tunaboylu, Mehlika Balkan, İsmail İncekara ve Umut Demirdelen'in rol aldıkları 'Yemenimin Uçları', akıl hastahanesinde yatan bir kadının psikoloji çerçevesinde, derin bağlar kurduğu geçmişiyle, çocuklarıyla, kocasıyla, çevresiyle ve en önemlisi kendisiyle hesaplaşmasını anlatır.Doğu-Batı çatışması ekseninde ahlak anlayışı ve değer çatışmaları son derece güncel bir dille aktarılır. Son derece güncel tartışmaları ve ödüllü oyuncularıyla 'Yemenimin Uçları' ilginç bir tiyatro deneyimi sunan oyunda, Mehlika Balkan 1998-1999 tiyatro sezonu İsmet Küntay En iyi kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.
AKM Oda Tiyatrosu'nda sahnelenen 'Özel Hayatlar' Noel Coward'ın yazdığı, Nedret Güvenç 'in sahnelediği Ayşe Birsel'in dilimize çevirdiği bir oyun.Balayını geçirmek için otele gelen Amanda-Viktor çiftinin ilginç bir sürpriz beklemektedir. Amanda'nın eski kocasıda otele yeni evlendiği karısıyla balayını geçirmeye gelmiştir. Beklenmeyen karşılaşma sonrasında, birbirlerinden hala etkilenmekte olan eski karı-koca yeni eşlerini otelde bırakıp kaçarlar. Dekor tasarımını Orhan Alpaslan, kostüm tasarımını Mihriban Oran, ışık tasarımını Ayhan Güldağları' nın gerçekleştirdiği 'Özel Hayatlar' yazarının en ünlü oyunu olarak kabul ediliyor. Nazım'dan Pablo Picasso'ya, Gargarin'den Einsteın'a Pavoritti'den İnönüye bir yaşam kaç kişiyi yi birden içine sığdırabilir? sorusunuda irdeleyen iki kişilik 'Güne Bakan Cam Kırıkları oyunu AKM Aziz Nesin sahnesi'nde.
Mehmet Baydur'un yazdığı, Yılmaz Onay'ın sahneye koyduğu oyunun iki oyuncusu Adnan Biricik ve Funda Eskioğlu. Tuncer Cücenoğlu'nun yazdığı,Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği 'Şapka' adlı oyun Aralık ayında Taksim Sahnesi'nde sürüyor. Dekor Orhan Alpaslan, kostüm Serpil Tezcan, ışık tasarımı ise Önder Arık'a ait Joel Simon müzikleriyle sahnelenen oyunda, izne gelen bir erin şapkasını yitirmesiyle düştüğü komik durumlar işlenirken, katı kuralların, şekilciliğin yaban hale düşürdüğü kişilerin ve giderek ülke gerçeklerine eleştiri getiriliyor.
Pazar günleri AKM Oda Tiyatrosu'nda Saat 11.00'de seyirciyle buluşan çocuk oyunu 'Ketçaplı Spagetti' oyunu R.Hachfeld yazdı, Sevgi Aydın dilimize çevirdi, Macit Sonkan yönetti.
Evde yalnız kalan iki çocuğun gülünçlüklerle dolu planları,kendi başlarına çorap örmeleriyle yürüyen bir oyun 'Ketçaplı Spagetti'. Geçtiğimiz sezonun beğenilen oyunu 'Kırmızı Karağaç' AKM Oda Tiyatrosu'nda izlenebilir.
Bilgesu Erenus'un yazdığı oyunun yönetmeni Metin Belgin.Orhan Alpaslan'ın dekor tasarımı, Mihriban Oran'ın kostümleri ve Yüksel Aymaz'ın ışık tasarımı ile sahnelenen oyunda Arsen Gürzap, Cevdet Arıcılar ve Cem Kurtoğlu rol alıyorlar. Oyunun konusu ise şöyle: Leonard Wolf, Virginia Wolf ile ilgili düzenlenen bir televizyon programına hazırlandığı bir sırada, yirmi yıl önce yitirdiği karısıyla karşılaşır.'Bilinç akışı' yöntemiyle yaratılan bu karşılaşma, iki insanın tüm yaşamlarının sorgulanmasını içerir.
'Gel Evlenelim Yürü Boşanalım' AKM Oda Tiyatrosu'nda devam ediyor. Necati Cumalı'nın yazdığı oyunu Nur Subaşı yönetiyor. Hidayet Erdinç, Sevinç Yıldız , Saydam Yeniay, Suna Selen ve Ayşe Tunaboylu oyunda rol alıyorlar. Oyunun dekorları Ethem Özbora'ya, kostümleri Gülhan Kırçova'ya ışık düzeni ise Ayhan Güldağları'na ait. Oyun, insanlık tarihinde bir türü vazgeçilemeyen,cenneti de cehennemi de içinde barındıran evlilik kurumunu sorgulayan bir komedi.