.............................................................İtiraf ediyorum: İzledim


'İzleyenin İtirafları'; arzunun harekete geçmesi, röntgencinin tuzağa düşerek kendini avının yerinde bulması ve itiraf gibi kavramları ele alıyor

Çağdaş sanat ürünlerini İstanbullu sanatseverle buluşturan Dulcinea, bugünlerde yine ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 'İzleyenin İtirafları' başlıklı serginin amacı arzunun harekete geçmesi, bakışın yarattığı gerginlik, röntgencinin bir tuzağın sonunda kendini avının yerinde bulması ve itiraf gibi kavramları göz önüne sermek.

Küratörlüğünü Vasıf Kortun'un yaptığı sergide, Vanessa Beecroft, Noritoshi Hirokawa, Donald Moffet, Aydan Murtezaoğlu, Serkan Özkaya, Tadasu Takamine ve Maciej Toporowich'in eserleri yer alıyor. Vanessa Beecroft sergiye 1996 yılında New York'ta Deitch adlı sanat mekânı için gerçekleştirdiği 'Piano Americano' isimli video çalışmasıyla katılıyor. Eser, Manet'nin 'Folie Bergeres'teki Bar' tablosuna göndermeler yapıyor. Kapalı bir alanda aynı kıyafet, ayakkabı ve peruklarla kameraya bakan bir grup kadının iletişim konusundaki isteksizliklerini anlatan yapıt, izleyeni önemsiz bir konuma indirgiyor. Tıpkı, Manet'nin bardaki kadının müşteriyi selamlarken takındığı kayıtsız tavrı anlatan tablosu gibi.

Tuhaf, gerçekten tuhaf

1998'de çeşitli şehirlerde gerçekleştirdiği 'Hayatın Nedeni' serisinden bir eserle sergiye katılan Noritoshi Hirokawa, eseriyle hafızalarda iz bırakan isimlerden. Sanatçı fotoğrafçı ile kadın arasındaki işbirliğinin ürünü olan yapıtında, kamusalla özeli, tedbirle umursamazlığı, sosyal düzenle kişisel fanteziyi biraraya getiriyor. Donald Moffett'in, 'Sürekli Olarak Tüm Yanlış Delikleri Öpüyorum' isimli ışıklı duvar enstalasyonu, yasadışı olduğu düşünülen doğal arzuların itirafını anlatıyor. Sanatçının daha önceki, 'Burada Olup Bitenleri Unutmadan Önce Beni Uzun Uzun ve İyice Öp' çalışması gibi bu enstalasyon da politik yapının en özel anlara bile müdahale ettiği bir döneme işaret ediyor. Aydan Murtezaoğlu'nun 'İsimsiz' adlı çalışması bir evin çatısında televizyon antenini çekiştiren bir kadının fotoğrafını sunuyor. İzleyicinin eteği rüzgârda uçuşan bu kadını, onun bilgisi dışında izliyor olması esere erotik bir yön katıyor.

Tadasu Takamine'nin 'Hareketsizlik' başlıklı video projeksiyonu, bir trenin üzerinde yatan kadın ile tren arasındaki tuhaf ilişkiyi ve bacaklarını sürekli kapatmaya çalışan kadının rüzgârla olan mücadelesini anlatıyor. 19 Ocak'a kadar açık kalacak olan sergiyi pazar günleri hariç her gün 13.00-20.00 arasında görebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tel: 0212 245 10 71.