Uluslararası Tiyatro Enstitüsü ( ITI)
Müjdat Gezen Sanat Kültür Vakfının yönetimini öğrencilere bıraktı...

Gezen, tiyatrodan kazandıklarıyla oluşturduğu sanat merkezi ile Müjdat Gezen Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı‘nın asıl sahibinin öğrenciler olduğunu vurgulayarak, bu kararı 1991 yılında kurulan merkezin 10. kuruluş yıldönümü nedeniyle 2001 yılında aldığını ifade etti.
Öğrencilerin her bölümden kurayla seçildiğini belirten Müjdat Gezen, şöyle konuştu:
“Ben kazandığım parayı öğrencilerim, seyircilerim sayesinde kazandım. Dünya malıyla hiçbir ilgim yok. Orayı bir holdinge, bankaya veya şirkete kiraya vererek torunlarıma bile iyi bir gelir sağlayabilirdim. Ancak merkezi, mülkiyetiyle birlikte gençlere emanet ederek daha kısıtlı yaşama pahasına sanat ve kültür dünyasına katkıda bulunmayı tercih ettim. Ailem ve yakınlarım yaptığım bu işten dolayı gurur duyuyorlar. Öğrencilerimin de çok hoşuna gitti. Onların, mirasımı en iyi şekilde gelecek kuşaklara aktaracaklarından eminim. Zaten 10 öğrenciye bıraktığım Müjdat Gezen Sanat Merkezi satılamaz, kiralanamaz, devredilemez ve adı değiştirilemez.“
Müjdat Gezen, kurayla belirlenen Ahmet Saraçoğlu, Kıvanç Tiner, Caner Güler, Günay Çoruh, Tülinay Engin, Funda Ergün, Ayşegül Keleş, Seray Taştan, Seda Yavuz ve Songül Girgin‘e bırakılan Müjdat Gezen Sanat Merkezi‘nin mülkiyeti ile Müjat Gezen Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı‘nın yönetimi konusunda resmi işlemlerin tamamlandığını ifade etti. Öğrencilerin, merkezin kiralanamayacağı ve satılamayacağına ilişkin ilkeleri kabul ederek bunu taahhüt ettiklerini kaydeden tiyatro sanatçısı Gezen, bu öğrencilerden birinin vefatı veya ayrılması durumunda çoğunluğun seçeceği bir kişinin tapuya ortak olacağını söyledi.
Bu arada Müjdat Gezen, vefatı halinde vakfın ve sanat merkezinin bulunduğu binanın bahçesine gömülmek için önce Bakanlar Kurulu‘na, 20 Aralık 2000 tarihinde de Başbakan Bülent Ecevit‘e başvuru yaptığını hatırlatarak, başvurularına henüz cevap gelmediğini kaydetti.