Karagöz ustasına başarı ödülü
 
Karagöz sanatçısı Mustafa Mutlu, Moldova’da düzenlenen Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’nde ödül aldı  
 
 
25 Ekim —  Alanında en büyük organizasyonlardan biri olan ve bu yıl 55’incisi düzenlenen luslararası Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’nde Türkiye’yi temsil eden Mustafa Mutlu, başarı ödülü ve festival madalyasına layıkgörüldü. Ukrayna, Romanya, Moldova, Fransa, Almanya, Letonya ve Rusya’dan sanatçılar arasında birinci olan Mutlu, karagöz sanatını yurtdışında pek çok kereler sergilemiş.

Gittiğimiz ülkelerde gösteriden sonra kulis, seyirciyle doluyor. Böylesine bir gösteriyi tek kişinin sunduğunu görünce şaşırıyorlar. Çünkü, karagözün dünyada eşi benzeri yok
— MUSTAFA MUTLU
Karagöz sanatçısı

 

       Karagöz ustası Mustafa Mutlu,32 yıldır karagöz sanatına emek verdiğini, ancak bu sanatın giderek yok olduğunu görmekten büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Bugüne kadar İspanya, Fransa, Almanya, Tunus, Avusturya, Finlandiya, Suriye, Moldova, İngiltere, Kanada, ABD, Polonya ve İsveç’e giderek çeşitli etkinliklerde karagöz sanatını tanıttığını anlatan Mutlu, Haziran’da oğlu Mahir Özhan Mutlu ile beraber gittikleri Chicago’da ABD’lilere ilk defa karagöz sanatını sunduklarını belirtti. Yurtdışında karagözün büyük ilgi gördüğünü ifade eden Mutlu, “Gittiğimiz ülkelerde gösteriden sonra kulis, seyirciyle doluyor. Böylesine bir gösteriyi tek kişinin sunduğunu görünce şaşırıyorlar. Çünkü, karagözün dünyada eşi benzeri yok” dedi.
       
SADECE ANSİKLOPEDİLERDE KALACAK
       
       Devlet Tiyatroları’nda çalışmalarını sürdüren Mutlu, karagöze gösterilen ilgisizliğin kendisini çok üzdüğünü söyledi. Karagözün konservatuvar ve güzel sanatlar dalında öğrenim veren üniversitelerde ders olarak okutulmasını arzuladıklarını ifade eden Mutlu, karagöz ustalarının yavaş yavaş yok olduklarını, kalanlarında çok yaşlı oldukalrını belirtti. Ortaoyunu ya da, meddah gibi karagözün de kaybolmasını istemediğini söyleyen sanatçı, “Bizi sadece Ramazanlarda hatırlamasınlar” diyerek sitem etti.