Nazım Hikmet Ankaralılarla
 
Sezon başından bu yana İstanbul’da sahnelenen “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” adlı oyun 20 Şubat’tan itibaren Ankara’da.  
Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Yeni Tiyatro ile Ankara'ya taşınıyor
   
Yeni Tiyatro’nun sekiz gösteriden oluşan turne kapsamında, Şinasi sahnesine konuk olacak olan oyun, Nazım Hikmet’in ölümünden kısa bir süre önce (1962 yılında) tamamladığı aynı adlı eserinden Metin Coşkun tarafından oyunlaştırılmış..Oyunun rejisi ise geçtiğimiz yıllarda çok sayıda oyuna yaptığı sıradışı rejiyle görmeye alıştığımız Şakir Gürzumar’a ait.
 
NAZIM’IN GÖZÜNDEN 1920- 1962 SÜRECi..
       Sanat çevrelerinden çokça tartışmaya neden olan eser, Nazım Hikmet’in 1920 ile 1962 yılları arasından ayıkladığı olayları konu ediyor. Rusça’da adı Romantika olan bu eseriyle karmaşık ancak bir o kadar da akıcı bir üslubu başarıyla kaleme alan yazar, ülkemizdeki komünist mücadelenin yansımalarını büyük bir titizlikleortaya dökmüş. Oyun, 1925 yılında “Takrir-i Sükun” kanunundan sonra başlatılan komünist tevkifatından kaçan Ahmet’in İzmir’deki yoldaşı İsmail’in yanına gelmesiyle başlıyor..
       Ülkemizin yakın geçmişine dair belgesel nitelikte kesitler sunmasıyla çeşitli tartışmalara neden olan oyun, Nazım Hikmet’in insani yanını tüm çıplaklığıyla ortaya koymasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Oyunun baş kişisi olan Ahmet’in İzmir’deki kaçış günlerinde, kuduz olması muhtemel bir köpek tarafından ısırılması eserde, insani yanın öne çıkmasında büyük rol oynamış.O günlerde sadece İstanbul’da yapılabilen kuduz tedavisi Ahmet’in yaşamında iki keskin noktayı buluşturmaktadır. İstanbul’a gitmek üzere çıktığı yolda yakalanıp İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmak ya da İzmir’de kalıp kudurarak ölmek arasındaki kararsızlık oyunun sahnelenme anlayışında önemli bir çatışma yaratmış.
       
       
OYUNDAKi ADIYLA AHMET
       
       Nazım Hikmet’in oyunda Ahmet olarak adlandırdığı karakter ünlü yazarın kendisi. Başka Bir değişle Ahmet ismi yazarın yaşamından gerçek kesitler sunduğu eserinde seçiltiği bir sembol sadece. Türk Komünist tarihine bir belgesel olarak ışık tutan bu oyun, içiçe geçmiş zaman ve olay örgüsüyle Nazım Hikmet’in kendi kaçış öyküsünü konu alan otobiyokrafik bir öykü.
       Yeni Tiyatro’nun sanat çevrelerinde değişik tartışmalara neden bu oyunu izlemek için illa nazım Hikmet hayranı olmak gerekmiyor. Her kesimden izleyiciye, ülkemizin yakın tarihinden pencereler açan bu oyun, tiyatronun o doyumsuz tadını sunmasıyla izlemeye değer bir çalışma olmuş.. Sadece üç oyuncunun rol aldığı Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, bakalım Ankara’lı izleyicinin beğenisini kazanacak mı?
       
       Yazan: N. Hikmet
       Yönetmen: Şakir Gürzumar
       Oyunlaştıran: Metin Coşkun
       Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
       Dekor- Kostüm: Hüseyin İngin
       
       Yer: Şinasi Sahnesi
       Oyun Günleri: 20 - 21 - 22- 23- 24 -25 Şubat 2001
       Bilet satış: 0312 467 97 74 (Şinasi sahnesi) ya da 0312 425 24 64 (Dost Kitabevi)