Oscar Wilde
Oscar Wilde
Dünya Oscar Wilde’ı anıyor
 
30 Kasım 2000, İrlandalı ünlü yazarın 100’üncü ölüm yıldönümü
 

Doktor bir baba ve yazar bir annenin üç oğlundan biri Oscar Fingal O’Flahertie Willson 16 Ekim 1854, Dublin doğumlu. Özel yaşamı, çağının çok ötesindeki görüşleri nedeniyle edebiyat dünyasının dışlanan çocuğu olarak yaşadı. Ancak yıllar ve yıllar sonradır ki, Oscar Wilde hak ettiği yeri edinmeye başladı.

Oscar Wilde

Oscar Wilde
 
       Eğitim hayatına Protora Kraliyet Okulu’nda başlayan Oscar, burada parlak geleceğinin ilk sinyallerini veriyordu. Klasikler konusunda ne kadar üstün olduğunu göstermiş, derslerde iki kez birincilik ödülü almış, bir kez de şiir dalında ikincilik kazanmıştı. 1871’de kendisine verilen bursla Dublin’deki Trinity College’a devam etti. Burada da başarılı bir öğrencilik geçiren Oscar, Yunanca’da Berkeley Altın Madalyası’nı kazandı ve kendisine Oxford’da okuması için burs teklif edildi.
       1876’da bu kez babasını kaybeden Oscar, bir süre amcasının borçlarını ödediği evde kardeşleriyle birlikte yaşadı. Ancak kendilerine maddi açıdan destek veren amcaları da ölünce, kardeşlerin yolları ayrıldı. Oscar, Oxford’u da iyi bir dereceyle bitirip ünlü bir ressam olan arkadaşı Frank Miles’la Londra’ya taşındı. Burada, kariyerini bir adım ileriye taşıyacak olan ilk şiir kitabını yayınladı (1881).
       Aralık 1881’de Amerika’ya açılması için büyük bir fırsat çıktı Oscar’ın önüne. 54 derslik bir tur düzenlenecek ve Oscar yaklaşık dört ay boyunca gittiği okullarda estetik üzerine dersler verecekti. Fakat tur planlandığından daha uzun sürdü ve Oscar 260 gün içerisinde 140 ders verdi. Bu dersler arasında Henry Longfelow, Oliver Wendell Holmes ve Walt Whitman ile tanıştı ve “Vera” adlı oyununun New York’da sahnelenmesi için gerekli bağlantıları kurdu. Amerika’dan döndükten sonra Paris’e taşınan Oscar burada aradığını bulamadı ve çareyi İngiltere ve İrlanda’da yine ders vereceği turlara çıkmakta buldu.

       
OYUN YAZARI
       
 
     Oscar, 29 Mayıs 1884’te, İrlandalı bir avukatın kızı olan Constance Lloyd ile evlendi. Babasını 16 yaşında kaybetmiş bu genç kız, hem okumuştu hem de birkaç Avrupa dili konuşabiliyordu. Çift, 1885’te Cyril, 1886’da Vyvyan adında iki çocuk dünyaya getirdi. Ailesine bakmak için bir süre devamlı bir işte çalışan Oscar 1889’da yeniden yazarlığa soyundu.
       1888’de “The Happy Prince and Other Tales”, 1892’de “The House of Pomegranates” yayınlandı. 1890’da ilk oyunu “Dorian Gray” sahnelendi ve oyun daha sonra kitap olarak yayınlandı. 1892’de yazdığı “Lady Windermere’s Fan”, ona oyun yazarak para kazanabileceğini gösterdi. Yine 1892’de “Woman of No Importance”, 1893’te “An Ideal Husband- İdeal Bir Koca” ve 1893’te “The Importance of Being Earnest” adlı oyunları büyük başarı kazandı ve Oscar artık bir “oyun yazarı” olarak anılmaya başlandı.

       

İHAYATI BİRDENBİRE DEĞİŞTİ

 
  1891 yazında Oscar belki de hayatının değişmesine neden olacak kişiyle tanıştı. Queenberry Markizi’nin üçüncü oğlu Lord Alfred ‘Bosie’ Douglas...

         1891 yazında Oscar belki de hayatının değişmesine neden olacak kişiyle tanıştı. Queenberry Markizi’nin üçüncü oğlu Lord Alfred ‘Bosie’ Douglas... Oscar’ın “Dorian Gray” adlı romanını çok beğenen Bosie, o sıralar Oxford’da okuyordu. Kısa sürede birbirine aşık olan Oscar ve Bosie, üç yıl sonra Oscar’ın tutuklanmasına kadar birlikteydiler.
       Nisan 1895’te Oscar, Bosie’nin babasını, kendisine eşcinsellik konusunda iftira atmakla suçladı ve bir dava açtı. Bir süre sonra davdan kendisi vazgeçtiyse de tutuklandı ve iki yıl ağır iş cezasına çarptırıldı. Karısı, çocuklarıyla birlikte İsviçre’ye gitti ve Holland ailesiyle birlikte yaşamaya başladı.
       Üç yıl sonra hapisten çıkan Oscar Wilde, artık ailesinden ve sevgilisinden yoksundu. “The Ballad of Reading Goal” adlı romanı, karısının ölümünden (1898) kısa bir süre önce de yayınladı, ama Oscar’ı mutlu etmeye yetmedi. Hayatının son yıllarında Avrupa’da dolaşarak geçiren Oscar Wilde, 30 Kasım 1900’de, kulak enfeksiyonundan öldü.