Oyunlar 'iyi' Oyuncular 'pekiyi'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, yaptığı bir anketle seyirci gözündeki imajını ölçtü. Katılımcıların büyük çoğunluğu oyun, oyuncu ve teknik donanımı beğenilirken, salonlar fiziki şartları açısından olumsuz not aldı. Söz konusu anket, Harbiye Muhsin Ertuğrul, Fatih Reşat Nuri, Üsküdar Musahipzade Celal, Kadıköy Haldun Taner ve Gaziosmanpaşa sahnelerinde, geçen sezon 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 167 izleyici, beğenerek seyrettikleri yerli oyunların, Türk toplumunu ve yaşam tarzını gerçekçi bir şekilde yansıtan niteliklere sahip olduğunu, ancak oyunları önceki yıllara göre konu açısından daha az tatmin edici bulduklarını söylediler. Bu izleyiciler ayrıca, repertuarda geçen yıllara göre komedide bir gerileme yaşandığına işaret ettiler.

Şehir Tiyatroları'nın, oldukça tecrübeli ve eski sanatçılardan oluşan oyuncu kadrosunun oyunları, seircinin %93'ünden tam not alırken, genç kadro da başarılı bulundu. Seyircilerin %87'sibirçok oyunun dekor, kostüm, müzik ve efekt gibi sunumsal öğelerini oldukça başarılı bulerken, bu açıdan Şehir Tiyatroları'nın, özel tiyatrolara göre daha iyi olduğunu bildirdiler.

Bazı oyunlar için 'abartılı' ve ya 'ayrıntılara önem verilmemiş' şeklinde eleştiriler getirilen ankette, personelin hizmet ve davranış biçimleri ise genel olarak izleyicilerden olumlu not aldı.Ancak kıyafetlerinin özensiz olması, oyun broşürü verme konusunda isteksiz tavır takınılması, tuvaletlerin küçük ve bakımsız olması ile vestiyer hizmetlerinin etkin kullanılmaması gibi şikayetlere yer verildi.