Özel tiyatrolar sezona hazır
 
Bu ay içinde perdelerini açacak olan tiyatrolar, eski ve yeni oyunlarla seyircilerle buluşacak.

Kenterler’den “Hep Aşk Vardı”, Levent Kırca’dan “Kadıncıklar”, Dormen’den “Hayati Bey’i Arıyoruz” yeni sahnelenecek oyunlar arasında. Ferhan Şensoy ise tiyatronun gelişen teknoloji karşısında gerilediğini söyledi.

Özel tiyatrolar perdelerini eski ve yeni oyunlarıyla, bu ay içerisinde tekrar açmaya hazırlanıyor. Sadece İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen Kenter Tiyatrosu’nun “Hep Aşk Vardı” adlı oyunu, bu yıl ilk kez seyirci ile buluşacak.
       Yıldız Kenter’in yazdığı ve kendi hayatını anlattığı oyunun yönetmenliğini yine kendisi ve Mehmet Birkiye yapıyor. Yıldız Kenter’in, “Yaşam-ölüm arasındaki bir çizgide, 1920’de annemin Türkiye’ye gelmesinden 2000’e kadar Türkiye’nin sislice bir panoraması önünde üç kadın” olarak tanımladığı oyununda, annesi Olga Cynthia’nın yanı sıra kendisi ve kızı Fatma Leyla’yı anlatıyor.
       Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu’nca hazırlanan “Kadıncıklar” da yine sezonun yeni oyunları arasında yer alıyor. Levent Kırca, ses sanatçısı Aşkın Nur Yengi, Ayşen Gruda ve Ülkü Ülker’in başrollerini paylaştığı oyunda, genelevde yaşayan kadınların hikayesi konu ediliyor.
       Dormen Tiyatrosu’nun ilk prodüksiyonu “Hayati Bey’i Arıyoruz” adlı oyunu da, ünlü Rus yazarı Valantin Kateev’in bürokrasiyi eleştiren bir oyunundan Türkçe’ye uyarlandı.
       
GEÇEN SEZON OYUNLARI
       
       Ortaoyuncular, geçen sezonun sonuna doğru hazırlanan ve çok az sahnelenen “Fişne Bahçesu” ile tekrar seyirci karşısına çıkacak. Yine 15. yılını dolduran “Ferhangi Şeyler”, “Çok Tuhaf Soruşturma”, “Felek Birgün Salakken” ve Derya Baykal’ın tek kişilik oyunu “Şu an Mutfaktayım” da yeniden sahnelenecek. Ayrıca, Ali Poyrazoğlu’na en iyi aktör ödülünü kazandıran “Kobay”, Kenter Tiyatrosu’nun “Sesler, Ziller ve Bizler” ile Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu’nun “Sefiller” adlı oyunları da seyirciyle tekrar buluşacak.
       Beşiktaş Kültür Merkezi oyuncularından Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve oynadığı tek kişilik oyun, “Cebimde Kelimeler” de kısa bir süreliğine sahneye konulacak. Yine Erdoğan’ın yazıp yönettiği, 200 kez sahnelenen ve toplam 250 bin kişinin izlediği “Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü?” oyunu da tekrar seyirciyle buluşacak.
       
TİYATROCULARIN GÖRÜŞÜ
       
       Yeni sezonla ilgili hazırlıkları hakkında bilgi veren Ali Poyrazoğlu, geçen sezon oynanan “Kobay”ın, tiyatroseverler tarafından çok beğenildiğini ve istekte bulunulduğu için 1,5 ay sahneleyeceklerini kaydetti. Poyrazoğlu, “Kobay”ın, 15 yıldır Türk tiyatrosu açısından yapılmış en önemli projelerden birisi olduğunu vurgulayarak, “Yeni sezondan çok umutluyuz. Bizim için çok iyi bir sezon olacağını düşünüyorum. Kobay’ı çok keyifle oynadım, seyirci de çok beğendi. 2,5 ay boyunca salon tıklım tıklım doldu” diye konuştu.
       
TİYATRO GERİLİYOR MU?
       
       Yılmaz Erdoğan da, sahneledikleri oyunların kapalı gişe oynadığını ve biletlerinin 2-3 ay öncesinden satıldığını ifade etti. Erdoğan, “Bizim seyirciyle ilgili bir problemimiz yok ama bu böyle bir problemin olmadığı anlamına gelmez. Bu izleyiciden çok oyunu yapanlarla ilgili. Hakikaten seyre değer bir oyun yaparsanız, insanlar koşa koşa geliyor” dedi. Ferhan Şensoy da, bu sezon dönüşümlü olarak 5 ayrı oyun sahneleyeceklerini ifade ederek, geçen sezonun, hem tiyatro, hem de diğer sanat dalları açısından, deprem korkusu nedeniyle fazla hareketli olmadığını söyledi.
       Bu sezonun daha iyi geçmesini beklediğini belirten Şensoy, “Ülkemizde ve dünyada tiyatro giderek birşeylerin gerisinde kaldı. Elektronik iletişimin, internetin olduğu başka bir dünyada yaşıyoruz. Tiyatro bütün dünyada bu krizi geçirmekte. Umarım daha iyi olacak” diye konuştu