Para Yoksa Tiyatro Da Yok

Devlet Tiyatroları'nın , Türk oyun yazarları ve eserlerini yurt dışında tanıtmak amacıyla uzun süredir hazırlıklarını sürdürdüğü yurt dışı tiyatro projeleri, ödenek bulunamaması nedeniyle iptal edildi. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil, projeler için Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndan taplam 283 bin dolar istediklerini, ancak hiçbir yanıt alamadıklarını söyledi. Dilligil, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın 'Şıpsevdi' , Haldun Taner'in 'Keşanlı Ali Destanı' , Erhan Bener'in 'Şahmeran' ve Azerbaycan Başbakan Birinci Yardımcısı Elçin Efendiyev'in 'Benim kocam Delidir' adlı oyunlarını geçen haziran ayında Azerbaycan, Türkmenistan, Kırım ve Kazakistan 'da sahnelemek üzere hazırlık yaptıklarını, ancak ekonomik nedenlerle bu projelerin eylül ayına kaldığını bildirdi.

Dilligil, konuyu iletmek üzere Fon'un bağlı olduğu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'den üç ayrı randevu talebinde bulunduğunu, ancak buna da hiçbir yanıt alamadığını kaydetti.

Rahmi Dilligil, ödenek bulunamadığı için berlin'de gerçekleştirmeyi planladığı turne ve bazı etkinliklerin de 'rafa kaldırıldığını' bildirdi

Bahçeli Randevu Vermiyor

Rahmi Dilligil, kendisi ve yardımcısının Berlin'deki ünlü gençlik tiyatrsu Grapes ve 16 yıldır Türkçe oyunlarla seyirci karşısına çıkan Tiyatrom Topluluğu ile 'Ulusal Türk Tiyatrosu Projesi' kapsamında bazı protokoller imzalamak üzere Berlin'e yapacakları gezinin de ödeneksizlik nedeniyle iptal edildiğini söyledi. Dilligil, ayrıca Berlin'de seyirciyle buluşması planlanan Aziz Nesin'in yazdığı ve Cihan Büyükışık'ın yönettiği 'Çiçu' adlı oyunun turnesinin de aynı gerekçeyle iptal edilmek üzere olduğunu anlattı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, Kanada'nın Toronto kenti ile ABD 'nin New York kentinde yapılması planlanan turnelerin de 'parasızlığa takıldığını' söyledi. Toronto'da 27 Eylül'de sahnelenmesi planlanan Yılmaz Karakoyunlu'nun yazdığı ve Tamer Levent'in sahneye koyduğu 'Önce İnsan'adlı oyunu , daha sonra da New York 'ta sahnelenmeyi planladıklarını anlatan Dilligil, bu projenin de gerçekleştirilemeyeceğini bildirdi. Dilligi, Bulgaristan'ın Sofya kentinde düzenlenen festivale katılacak olan E. Ionesco'nun yazdığı Hakan Boyav'ın yönettiği 'Gergedan'adlı oyunun da ödeneksizlik nedeniyle iptal edildiğini kaydetti.