PORSUK MÜZİK AKACAK

Uluslararası Eskişehir Festivali, 7 Ekim akşamı Filarmonya Oda Orkestrası'nın (Philarmonia Wien) vereceği konserle açılacak. Müzik konusunda titizlikleriyle ünlü Viyanalı dinleyicilerin de beğenisini kazanmış olan Viyana Filarmonya Oda Orkestrası'nın şef Ola Rudner yönetiminde vereceği konsere, ünlü kemancılar Atilla Aldemir ve Lukas David solist olarak katılacak. Rossini, Spohr, Saint-Saens ve Mendelsshon'un eserlerinin seslendirileceği açılış konseri 8 Ekim pazar günü saat 11.00'da tekrarlanacak.

Dokuz gün sürecek olan festivalin klasik batı müziği programında, Viyana Klarinet Connection 'un 10 Ekim salı akşamı vereceği `Klarnet Karnavalı` adlı konser ile Anadolu Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası'nın15 Ekim pazar akşamı vereceği kapanış konseri de yer alıyor.Klasik Türk Müziği türündeki tek etkinlik, Bezmara topluluğunun konseri. Topluluk , Ali Ufki'nin 'Mecmua-i Saz ü Sözü'nden seçilmiş sözlü ve sözsüz eserlerden oluşan dinletisini 14 Ekim cuma akşamı sunacak.

Caz, Halk Müziği ve Tango

Eskişehir Festivali'nin caz programı , klasik müzik programından çok daha zengin. 11 Ekim'de Ayşe Tütüncü Piyano-Perküsyon Grubu , 12 Ekim'de Sarp Maden ,Volkan Öktem ve Alp Ersönmez'den kurulu Trio Mrio, 13 Ekim'de Ali Perre'in önderliğindeki Free Key Trio; Eskişehir Hayal Kahvesi 'nde sahneye çıkacak.konserin biletleri Hayal Kahvesi' nden alınabilecek.

Programını zenginleştirerek Türk Halk Müziği konserlerine de yer ayıran 6. Uluslararası Eskişehir Festivali, 10 Ekim salı akşamı Bengi Bağlama Üçlüsü'nü, 12 Ekim perşembe akşamı da ErkanOğur İsmail Hakkı Demiroğlu'nu Eskişehirli müzik tutkunlarıyla buluşturuyor. Türk Halk Müziği konserleri Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleşiyor.

Tangonun tüm Avrupa'da ve Türkiye'de yeniden altın çağını yaşıyor olmasını göz önünde bulunduran festival komitesi, Band-o-Neon grubunu da festivale davet etmiş. Türk tangolarının özlerini bozmadan yeni düzenlemelerle tekrar canlandırmayı ve dünyaya tanıtmayı hedefleyen Band-o-Neon, 14 Ekim cumartesi akşamı 6.Uluslararası Eskişehir Festivali'ne konuk oluyor. Grup, ilk Türk tango bestecisi Necip Celal Antel ve dünyaca ünlü Arjantinli bestecilerin değişik dönemlere ait eserlerini Eskişehir'de seslendirecek. Topuluğa iki dansçı eşlik edecek.

Çocuklara da festival coşkusu

Uluslararası Eskişehir Festivali , dünya çapındaki festivaller bünyesinde bile nadir olarak yer bulan 'Çocuk Etkinlikleri' bölümü ile, çocuklara özenle hazırlanmış bir programsunuyor.'Çocuk Etkinlikleri'nin geleneksel açılış konserini bu yıl Orhan Şallıel yönetimindeki Bursa Devlet Senfoni orkestrası verecek. Çocuklara yönelik tiyatro,dans ve resim atölyelerini Nihal Geyran Koldaş, Ayşe Selen-Şehsuvar Aktaş, Aydın Teker ve Zepür Hanımyan yönetecek. Haluk Yüce'nin 'Müziğin Kalbi' adlı kukla gösterisi, Tacaettin Diker'in 'Çifte Cadılar'adlı karagöz oyunu ve Tiyatro Alkış'ın 'Mavişler Uzayda'adlı oyunu dabölümün diğer etkinlikleri. Çocukların festival boyunca ziyaret edebilecekleri Uluslararası Röprodüksiyon Resim Sergisi ve Eskişehirli Genç Ressamlar Sergisi'nin hazırlıkları tamamlanıyor.

 

PROGRAM

 

7 Ekim Cumartesi

Açılış Konseri

Viyana Flarmonya

 

8 Ekim Pazar

Açılış Konseri (tekrar)

Çocuk Konseri

Resim Atölyesi

Tiyatro Atölyesi

 

9 Ekim Pazartesi

Tiyatro İstanbul

Resim Atölyesi

Tiyatro Atölyesi

 

10 Ekim Salı

Konser: Viyana Klarinet Connection

Resim Atölyesi

Tiyatro Atölyesi

 

11 Ekim Çarşamba

Ankara & Antalya Devlet Balesi

Caz: Ayşe Tütüncü

Çocuk Tiyatrosu: Çifte Cadılar

Resim Atölyesi

 

12 Ekim Perşembe

Konser: Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu

Caz: Trio Mrio

Resim Atölyesi

Genç Ressamlar Sergisi

 

13 Ekim Cuma

Konser:Wren Baroque Soloists

Dostlar Tiyatrosu: Can

Caz: Free Key Trio

Resim Atölyesi

Dans Atölyesi

 

14 Ekim Cumartesi

Tango:Band-o-Neon

Konser:Bezmara

Dostlar Tiyatrosu: Can

Çocku Tiyatrosu: Mavişler Uzayda

Resim Atölyesi

Dans Atölyesi

 

15 Ekim Pazar

Kapanış Konseri: Anadolu Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası

Çocuk Tiyatrosu: Müziğin Kalbi

Resim Atölyesi

Dans Atölyesi