Rusya ve Türkiye kültürel ilişkiler tarihinde ilk defa düzenlenen Rus-Türk Çağdaş Dramaturji ve Tiyatro Festivali, geçtiğimiz gün başkent Moskova'da başladı...


...........................Festival öncesi düzenlenen ve Refik Erduran, Hayati Asılyazıcı, Tamer Levent, Ayşe Emel Mesci gibi ünlü Türk tiyatro yazar ve yıldızlarının hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Moskova yetkilileri, Rusya ve Türkiye Kültür Bakanlıkları ile Rusya Devlet Ulusal Tiyatrosu ve Türkiye Devlet Tiyatrosu tarafından ortaklaşa yapılan hazırlıkların 1998 yılından beri aralıksız olarak sürdürüldüğü ifade etti.
............................15-22 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan festival sırasında izleyicilere sunulacak oyunların Moskova'nın değişik tiyatro salonlarında sahneleneceğini belirten Rus yetkililer, Reşat Nuri Güntekin, Nazım Hikmet, Aziz Nesin ve Melih Cevdet Anday gibi Türk klasik yazarlarının eserlerine yer verileceğini kaydetti. Rus-Türk Çağdaş Dramaturji ve Tiyatro Festivali'nin sadece Moskova'da değil, Tataristan ve Ryazan gibi bölgelerde de devam edeceğini belirten Rus yetkililer, "Türk yazar ve şairlerinin eserleri Başkırdistan, Samara, Perm, Yaroslavl ve Kazan kentlerinin tiyatro sanatçıları tarafından sahneye konulacak" dedi
............................Moskova'nın Yermolova Tiyatrosu'nda geçtiğimiz gün gerçekleşen festival açılış töreninin sonunda ise ünlü Türk yazarı Refik Erduran'ın 'Cengiz-Han'ın Bisikleti' isimli oyunu Rus tiyatro yönetmeni Vladimir Andreyev'in yönetmenliği altında Rus sanatcılar tarafından Rusça sahnelendi.
............................İzleyiciler arasında Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Nabi Şensoy ve Rusya-Türk İşadamları Birliği temsilcilerinin yanısıra, çok sayıda Rusya hükümet yetkilisinin bulunması dikkat çekti.
............................Rus-Türk tiyatro gösterisine büyük ilgi gösteren Moskova sakinleri ile Rusya'nın başkentinde oturan Türkler, Yermolova Tiyatrosu binasına akın etti.
............................Bu arada, Moskova'daki festivalin ardından, Rus klasik yazarlarının eserlerinin Türkiye'de sahnelenmeye başlanacağı ve ilk olarak Anton Çehov'un "Vişne Bahçesi" adlı eserinin İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda Türk sanatçılar tarafından sahneye konulacağı açıklandı.