Önce sanatçıya saygı


Prof. Adnan Çoker ile Hülya Avşar arasında yaşanan tartışmada Prof. Çoker'i salonun dışına çıkartan Erol Aksoy'a karşı plastik sanatlar dünyası birleşti

Erol Kerim Aksoy Vakfı Sanat Galerisi'nde yaşanan ve gündeme oturan Adnan Çoker-Hülya Avşar tartışmasının yarattığı fırtına dinmiyor. Sanat dünyasının önde gelen isimleri, hayata bakış açıları 'tamamen' farklı insanların biraraya gelmesiyle ortaya çıkan bu durumun, çok fazla da yadırganmaması gerektiğini düşünürken, bazıları da, her iki tarafın 'ciddi' bir üslup sorunu yaşadığı üzerinde duruyor. Görüşlerine başvurduğumuz sanatçıları asıl rahatsız eden ise, 'Adnan Çoker mi, Hülya Avşar mı haklı?' tartışmasından çok, Erol Aksoy'un Prof. Adnan Çoker'e karşı tavrı.

Sanata destek verdiği bilinen bir işadamı olarak Erol Aksoy'un, Adnan Çoker'i, yaşanan tartışmanın ardından galerinin dışına çıkarması, tartışmaları da farklı bir boyuta taşıdı. Aksoy'un davranışı sanat çevreleri tarafından büyük tepki gördü; görmeye de devam ediyor. Fahr el nissa Zeyd'in aralık ayında bitecek sergisinin ardından Erol Kerim Vakfı Sanat Galerisi'nde, tartışmanın taraflarından Prof. Adnan Çoker bir sergi açacaktı. Ancak, Çoker bu sergiyi iptal ettiği açıkladı. Peki, öteki ressamlar ne diyor? Onlar bu galeride resimlerini sergileyecekler mi? Sorduk...

Saygı gösterilmeli

Nedret Sekban: Açılışında bile büyük tantana yaratan galerilerden bana teklif gelmez. Plastik Sanatlar Derneği'nin tavrını doğru buluyorum. Eğer böyle bir teklif gelirse, sanatçıya saygı göstermeyen bir galeri sahibinin teklifini kabul etmem. Önce sanatçıya saygı.

Sanattan soğuttular

Fatma Tülin: Bu ülke, insanı sanatla uğraşmaktan da, sergi açmaktan da soğutuyor. Gündemimiz keşke düzeyli ve önemli sanatsal tartışmalar olsaydı.

Orada sergi açmam

Zümrüt Radau: Bir galeri sahibi sanata ve sanatçıya bu şekilde yaklaşıyorsa, benimle de başka bir sorun yaşayacaktır. Sergi açmam. Her iki tarafta da üslûp problemi var. Böylece büyük bir serginin bu şekilde gündeme gelmesini sağladılar. Sanatsal anlamda bir konuşma geçmediği için genç bir sanatçı olarak rahatsızlık duyuyorum.

Koleksiyon yapmasın

Ergin İnan: Sergi açmam. Çünkü yapılan davranış yanlış. O düşüncedeki bir insanın galeri açmasına bile gerek yok. Hatta Türk resmiyle ilgili koleksiyon yapmasının bir anlamı yok. Bu insanın resme bakışı önemli benim için.

Ortam buydu

Ömer Uluç: Sanat işlerinde önemli olan sanata gösterilen tutkudur. Bu hemen anlaşılır ve gerekli saygıyı da yaratır. Bu olayda tutkular çok, ama sanata değil. Her ortam lâyık olduğu serüveni yaşar.

Tam Türkiyelik

Komet: Erol Aksoy'un yaptığı yanlış. Bu olay tam Türkiyelik bir durum. Adnan Bey idealist bir adam, olayların farkına varması gerekirdi. Böyle bir davranışa karşı sanatçıların tavır alması ise doğru.

İnsana saygısızlık

Aydın Ayan: Başlangıçta, Adnan Bey'in tavrı doğru değildi. İkinci aşamada, Avşar'ın basına verdiği demeçler yanlıştı. Galeriden çıkarılma olayı ise yapılan diğer olayları unutturuyor. Davetiyeyle çağrılmış insanlar, dışarıya çıkarılamaz. Bu galeride sergi açmamla ilgili bana bir teklif gelirse kesinlikle açmayı düşünmem. Bu davranışın sadece sanatçıya yapılmış olmasının yanında bir insana yapılmış olması çok yanlış.

Yaşananlar skandal

Kezban Arca Batıbeki: Bu şartlar altında sergi açmam sözkonusu olamaz. Sonuçta bir galeri, sanatçının mekânıdır. Dolayısıyla pek çok sanatçının da sergi açmayacağını düşünüyorum. Yaşananlar Türk sanatı adına skandal.