BAŞKENT'TEN SANAT HABERLERİ

-TİYATRO- 

KÜÇÜK TİYATRO: Recep Bilginer'in kaleme aldığı, Ensar Kılıç'ın yönettiği ''Utanç Dünyası'', yarın ve 11 Şubat'ta sanatseverlerle... 
Eserin dekoru Sertel Çetiner'e, kostümleri Sevinç Gürlük'e, ışık düzeni Burhanettin Yazar'a ait. Bir hapishane koğuşunda yaşananları konu alan oyunda, Şahin Ergüney, Alptekin Ertürk, Bilal Gürdere, Güray Kip, Eray Eserol, Bahadır Özyurt, Gülay Akman Şar, Şemsettin Zırhlı ve Dara Tan izleyiciyle buluşuyor. 
Georges Feydau'nun yapıtından Ali Hürol'un perdeye aktardığı ''Bit Yeniği'', 13 Şubat'tan itibaren hafta boyunca izleyiciyle beraber olacak. 
Nisa Serezli'nin Türkçeleştirdiği eserde, Can Öztopçu, Berrin Öney, Osman Ercan, Ahmet Türkoğlu, Buket Türkyılmaz, Adviye Öztürk Gültepe, Şahap Sayılgan, Volkan Ünal, Güven Besimoğlu, Emin Olcay, Gül Gökçe, Okan Şenozan ve Kayhan Sarıgöllü rol alıyor. 

BÜYÜK TİYATRO: Çocuk oyunu ''Küçük Sakar Cadı'', 11 Şubat'ta matinede minik seyirciyle buluşacak. 
Celal Esat Arseven'in yazdığı ''3. Selim'' adlı yapıt, aynı gün suarede seyredilebilir. Padişah 3. Selim'in yaşam öyküsünün örgüsü içerisinde Osmanlı Devleti'nde padişahlar arasında yaşanan taht kavgalarını anlatan oyunda, Sultan Selim'i, Semih Sergen canlandırıyor. Eserde, Sergen'in rol arkadaşları, Hakan Özgömeç, Laçin Ceylan, Nesrin Üstkanat, Deniz Alver Çamlıdağ ve Ali Fuat Davutoğlu. 
''Önce İnsan'' isimli oyun ise 13 ve 16 Şubat'ta sahnelenecek. Yılmaz Karakoyunlu'nun yazdığı, Tamer Levent'in yönettiği oyunda, Ahmet Mithat Paşa'yı Nurtekin Odabaşı, Abdülhamit'i Nihat Hakan Güney canlandırıyor. 
Dekorunu Güven Öktem'in, kostümlerini Gülümser Erigür'ün hazırladığı yapıtta diğer rolleri, Yavuz Sepetçi, Tuncer Yığcı, Haydar Gültepe, Fikret Ergin, Seda Oksal, Hidayet Daş, Teoman Gülen, Hayrettin Engin ve Özcan Pala sahneye taşıyor. 
Yapıt, bazı paşaların tahta çıkması için işbirliği yaptığı Abdülhamit'in padişah olduktan sonra vaat ettiği meşrutiyetin açacağı tehlikeyi önlemek amacıyla başta Mithat Paşa olmak üzere devlet adamlarını teker teker idama götürmesini konu alıyor. 

YENİ SAHNE: Dario Fo ve Franca Rame'nin eseri ''Kadın Oyunları-Hepimizin Öyküsü Aynı'', yarın ve 11 Şubat'ta sahne alacak. 
Metin Balay'ın yönettiği oyunun dekoru Sertel Çetiner'in, ışık düzeni Fahrettin Özen'in imzasını taşıyor. Oyun, sıradan bir ev kadını, bir işçi kadın, bir teröristin annesi, tecavüze uğramış bir kadın ve üzerine kuma getirilmiş bir eşin öyküleri üzerine kurulu. 
Turgut Özakman'ın yazdığı, Leyla Tecer'in yönettiği ''Kanaviçe'', yarın izlenebilir. 
Eski bir İstanbul konağında içine kapalı, garip kurallarla yaşayan üç kızkardeşin öyküsünü anlatan oyunda, Elif Türkan Çölok, İnci Melis Pars, Füsun Günuğur, Alev Soysal, Cengiz Korucu ve Nezih Işıtan, sahne alıyor. 

ALTINDAĞ TİYATROSU: ''Seher Vakti'' adlı oyun, yarın ve 11 Şubat'ta görülebilecek. 
Refik Erduran'ın yazdığı, Murat Atak'ın yönettiği eser, garip bir cinayete kurban giden milletvekilinin ayrı yaşadığı karısının yurda dönmesiyle beraber yaşanan olayları anlatıyor. 
''Devlet-mafya-polis'' ilişkilerini sahneye taşıyan oyunda, Serap Sağlar, Kemal Başar, Tuncer Necmioğlu ve Alev Buharalı rol alıyor. 
''Utanç Dünyası'' ise 13 Şubat'tan itibaren hafta boyunca sanatseverlerle... 

İRFAN ŞAHİNBAŞ ATÖLYE SAHNESİ: ''Geçmiş Zaman Olur Ki'', isimli eser, 14, 15 ve 17 Şubat'ta sahnelenecek. 

ŞİNASİ SAHNESİ: Ünlü oyun yazarı Tennesse Williams'ın yazdığı ''Arzu Tramvayı'', hafta boyunca Şinasi Sahnesi'nde... 
Dekoru Sertel Çetiner, kostümleri Funda Karasaç, ışık düzeni Mehmet Yaşayan'a ait olan eserin müziklerini Serkan Altınok hazırladı. Oyunun yönetmeni Ferdi Merter. 
Yaşamla uzlaşıp ona dahil olanlar ile uzlaşmayanların çabasındaki dramı konu alan yapıtta, Tülay Günal, Meltem Eserol, Yavuz Köken, Hüseyin Soysalan, Füsun Akay, Yasemin Taner, Alp Görbil ve Serkan Altınok rol alıyor. 

MAHİR CANOVA SAHNESİ: Çocuk oyunu ''Masallara Yolculuk'', 17 Şubat'ta minik seyirciyle buluşacak. 
Karagöz gösterisi ise 14 ve 15 Şubat'ta görülebilecek. 

TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ SAHNESİ: Tuncer Cücenoğlu'nun yazdığı, Ege Aydan'ın yönettiği ''Matruşka'', yarın ve 11 Şubat'ta izlenebilir. 
Oyunun dekor ve kostümü Esra Selah'a, ışık düzeni Ali Ertekin'e ait. Yasak ilişki yaşayan bir çiftin öyküsünü anlatan 2 kişilik oyunda, Mehmet Ege ile Miraç Eronat, izleyiciyi selamlıyor. 
Dinçer Sümer'in yazıp yönettiği ''Beni Dünya Kadar Sev'' isimli yapıt ise 13 Şubat'tan itibaren hafta boyunca sahnelenecek. 

-GÖSTERİ... 

ODTÜ KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ: Brezilyalı Sao Paulo Şehir Balesi (Bale Da Cidade de Sao Paulo), yarın ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde sanatseverleri selamlayacak. 
Yaklaşık 33 yıldır izleyiciyle buluşan ve sıradışı gösterileriyle tanınan grup, Brezilya esintileriyle başkentli sanatseverlerin karşısında olacak. 
Gösteri, grubun başarıya ulaşmasında birçok ismin yanında büyük katkılarda bulunan Ivonice Satie'nin imzasını taşıyor. Baleye ve dansa getirdiği farklı yorumlar, enerjik ritmler, romantik notalarla dünya çapında ün kazanan grup, uluslararası turnelerde gösterdiği performansla da göz dolduruyor. 

-OPERA-BALE...- 

OPERA SAHNESİ: Çaykovski'nin büyülü yeni yıl masalı ''Fındıkkıran'' balesi, yarın sahne alıyor. 
Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin sahneye koyduğu ''Rigoletto'' adlı opera, 12 ve 17 Şubat'ta seyredilebilir. 
Verdi'nin eserinde, Mantua Dükü'nün sarayında verilen baloda, sarayın kambur soytarısı Rigoletto'nun, dükün kayınpederi tarafından lanetlenmesiyle gelişen olaylar anlatılıyor. Operanın başrollerini, Gökhan Akyüz, Elvira Fatihova, Çiğdem Önol, Feryal Türkoğlu, İhsan Ekber, Pekin Kırgız ile Ömer Yılmaz paylaşıyor. 

-KONSER...- 

CSO: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, hafta sonu vereceği konserlerde viyola sanatçısı Yuri Bashmet'e eşlik edecek. 
Şef Tadeusz Strugala'nın yönetimindeki orkestra, Ferit Tüzün'ün ''Esintiler'', Bartok'un ''viyola konçertosu'' ve Mendelssohn'un ''4. Senfoni''si ile izleyici karşısında olacak. 

-SİNEMALAR...-

METROPOL: Salon 1'de, Okan Bayülgen ve Mehmet Ali Erbil'in filmi ''Hemşo'' gösteriliyor. Ömer Uğur'un yönettiği, ünlü komedyenlere mankenler Demet Şener ve Özlem Yıldız'ın eşlik ettiği filmin konusu şöyle: 
Cebrail (Okan Bayülgen), köyünde töre ve geleneklere bağlı bir yaşam sürmektedir. Yıllar önce başlayan bir kan davasının kinini gütmektedir. 20 yıl boyunca hesaplaşmak için beklediği Yaşar'ın (Mehmet Ali Erbil) İstanbul'da görüldüğü haberini duyunca soluğu hemen büyük kentte alır. 
Dolandırıcılıkla ve Rus kadınlarını pazarlayarak para kazanan Yaşar ve gecikmeli bir intikam uğruna köyünü terk eden Cebrail tesadüfen karşılaşır. Ama Cebrail, Yaşar'ın kanlısı olduğundan habersizdir. Yaşar, Rus sevgilisi (Demet Şener), Cebrail ve fahişelik yapan bir başka Rus kızını (Özlem Yıldız) içine alan traji komik olaylar zinciri birbirini izleyecektir. 
Salon 2'de, ünlü aktör Nicolas Cage ile Hollywood'un yeni gözdelerinden, aktris Tea Leoni'nin rol aldığı ''Aile Babası-Family Man'', vizyona girdi. 
Brett Ratner'ın yönettiği filmde ikiliye Jeremy Piven ve Don Cheadle eşlik ediyor. Filmin konusu şöyle: 
Jack Campbell (Nicolas Cage), prestijli bir işin peşinde koşmak üzere Londra'dan ayrılırken kız arkadaşı Kate'e (Tea Leoni) bu ayrılığın sadece 1 yıl süreceğini söyler. Aradan 13 yıl geçer. Noel tatili zamanıdır. Jack, aradan geçen bu süre içinde yüksek ücretler alan ve yüksek standartlarda yaşayan çok güçlü bir Wall Street uzmanı olup çıkmıştır. Kate, artık çok uzaklarda kalmış bir anıdır. 
Bir gün evine dönerken uğradığı bir mağazada kendisini dükkan sahibiyle bir sokak serserisinin tartışmasının ortasında bulur. Kavganın yatışmasına yardımcı olduktan sonra Cash (Don Cheadle) adlı gençle yaptığı sohbette, yaşam felsefesini 'hayatta her isteğime sahip oldum.' sözleriyle dile getirir. Daha sonra evine dönen Jack, yatağına uzanıp uykuya dalar. 
Uyandığında kendisini New Jersey'de gürültüsü patırtısı eksik olmayan bir evin yatak odasında bulur. Yanında Kate vardır ve 13 yaş yaşlanmıştır. Yan odada bir bebek ağlamaktadır ve 6 yaşındaki bir kız çocuğu 'baba' diye seslenmektedir. Bütün bunlar, Jack'in yaşamında başlayacak süprizler zincirinin ilk halkasıdır. 
Salon 3'te ''Tavuklar Firarda'', Salon 4'te ''Nisan Devrimi'', Salon 5'te ''Pokemon'' ve ''New York'ta Sonbahar'' var. 
Salon 6'da, Edward Norton, Ben Stiller ve Jenna Elfman'ın rol aldığı ''Aramızdaki Sarışın-Keeping in Faith'' gösteriliyor. Edward Norton'ın yönettiği filmin konusu şu şekilde gelişiyor: 
Rahip Brian Kilkenny Finn (Edward Norton) ile Yahudi haham Jake Schram (Ben Stiller), New York'ta birlikte büyümüş iki dosttur. Her ikisi de yakışıklı, bekar ve kendine güvenli gençlerdir. Çocukluk günlerindeki diğer bir arkadaşları olan Anna Reilly'nin (Jenna Elfman), uzun süre önce ailesinin işleri gereği başka bir yere taşınmıştır. 
Anna'nın New York'a işi düşünce Jake ve Brian'ı bulur. Üç arkadaş bir araya gelince eski günlerden bahsederek, keyifli vakit geçirirler. Fakat hiçbir şey eskisi gibi değildir. Jake ve Brian birbirlerinden habersiz Anna'ya karşı ilgi duymaya başlayınca işler karışır. İki arkadaş, dostlukları bozulmadan bu işin içinden çıkma yolları aramaya başlarlar. 
Salon 7'de ''Blair Cadısı'' ile ''Filler ve Çimen'', Salon 8'de ''Dinozor'' izlenebilir. 
Salon 9'da ünlü aktör Jim Carrey'nin makyaj tekniğiyle tanınmaz bir varlığa dönüştüğü ''The Grinch'' var. 
''Dr. Seuss'' takma adıyla yazan Theodor S.Geisel'ın klasik masalından beyazperdeye uyarlanan film, 43 yıldan beri kitabın film haklarını satın almak için uğraşan Hollywood yapımcılarının görsel zaferi... 
Yönetmenliğini Ron Howard'ın üstlendiği filmde, Carrey'nin rol arkadaşları, Christine Baranski, Bill Irwin, Jeffrey Tambor ve Taylor Momsen. Öykü anlatıcılığını Anthony Hopkins'in üstlendiği filmin konusu kısaca şöyle: 
Whos of Whoville, bir kar tanesinin içindeki sihirli bir ülkedir. Kasabada Noel hazırlıkları tüm hızıyla sürerken kentin kuzeyinde yer alan karlarla kaplı Crumpit Dağı'nın zirvesinden onları nefret dolu gözlerle izleyen birisi vardır: Noel'den ve Noel için yapılan hazırlıklardan nefret eden Grinch (Jim Carrey)... 
Grinch'in neden bu kadar öfkeli ve huysuz olduğunu hiç kimse tam olarak bilmemektedir. Hayattaki tek dostu Max bile... Grinch, bu derece kötü, alçak, çirkin, karaktersiz, üçkağıtçı, derbeder, kaba ve can sıkıcıdır. Giderek suratsızlaşan bir yüz ifadesiyle olup biteni izlerken kafasının içinde bir ampul yanar: Noel'i kasabalılara zehir etmek... 
Kılık değiştirip kente inen Grinch, burada Cindy Lou Who (Taylor Momsen) adlı küçük bir kızla tanışır. Herkesin alışveriş ettiği bir ortamda kalabalık içinde kendini yalnız hisseden küçük kızın postacı olan babası Lou (Billy Irwin), bir alkolik olup çıkmış, annesi Betty (Christine Baranski) ise aklını yetenek yarışmasında rakibi Martha'yı yenmeye takmıştır. Bu karmaşa içinde kendini Vali May'in (Jeffrey Tambor) yasadışı saydığı Grinch'i araştırmaya adayan küçük kız, bu garip varlıkla birlikte Noel'in gerçek anlamını öğrenecektir. 
Film, Uğur Yücel ile Cem Davran'ın rol aldığı ''Balalayka'' ile dönüşümlü olarak seyredilebilir. 

MEGAPOL: Kırmızı Salon'da, tanınmış model Liz Hurley'nin sinemada şansını denediği ''Şaşkın-Bedazzled'' gösteriliyor. 
Yönetmenliğini Harold Ramis'in üstlendiği filmde, Hurley'nin rol arkadaşları ''Mumya'' filminin yıldızı Brendan Fraser ile Frances O'Connor. 
Elizabeth Hurley'nin ''güzel bir şeytanı'' canlandırdığı filmin konusu şöyle: 
Hiçbir konuda özellikle kadın konusunda şansı olmayan, sosyal beceriksizlik abidesi Elliot Richards (Brendan Fraser), çalışma arkadaşı Allison Gardner'e (Frances O'Connor) sırılsıklam aşıktır. 
Ancak Gardner, Richards'ın sadece varlığından haberdardır. Bir insanın şansı bu kadar kötüyse her şeyi yapabilir. İntihar edebilir, hayatını hiçbir şeyi umursamadan yaşayabilir, her şeyi düzeltmek için uğraşıp durabilir, hatta ruhunu şeytana bile satabilir. O ne mi yaptı? İyi bir anlaşma, çok güzel bir kadınla tanıştı. 
Güzelden de öte çarpıcı, etkileyici, seksi, akıllı ve Elliot'ın ruhunu isteyen biri, bir şeytan (Elizabeth Hurley). Karşılığında ona 7 dilek sundu. Elliot istediği her şey olabilir. Fakat kiminle dans ettiğine dikkat etmesi gerekmektedir. 
Mavi Salon'da ''Dikey Limit'', Yeşil Salon'da ''Zor Baba'' ile ''Şaşkın'' gösteriliyor. 

BÜYÜLÜ FENER: Şener Şen Salonu'nda, Bruce Willis, küçük yıldız Spencer Breslin ve Emily Mortimer'ın rol aldığı ''İçimdeki Çocuk-The Kid'' gösterimde. 
Jon Turteltaub'un yönettiği filmde olaylar şöyle gelişiyor: 
İmaj danışmanlığı yapan Russ Duritz'in (Bruce Willis) esrarengiz bir olay sonucunda 8 yaşındaki bir çocukla tanışmasıyla birlikte hayatı bir anda altüst olur. Küçük Rusty (Spencer Breslin) tatlı bir çocuktur, ancak zaman zaman sergilediği beceriksiz ve sakar davranışlarıyla Russ'a geçmişte yaşadığı ve hatırlamak istemediği ne kadar şey varsa hepsini hatırlatmıştır. 
Çünkü, 40 yaşına geldiğinde imaj danışmanlığı gibi saygın bir işte çalışan Russ, okul yıllarında yapılan muzip şakaların bir numaralı kurbanı olmuş ve bundan dolayı sürekli acı çekip gözyaşı dökmüştür. Ancak, aradan yıllar geçtikten sonra bu acıları bastırıp, başarılı bir noktaya gelmeyi başarmıştır. Buna karşın küçük çocuk da halinden hoşnut değildir. Büyüdüğünde yakışıklı, servet sahibi ve saygın bir kişilikle karşılaşmasına rağmen bundan hiç etkilenmemiştir. 
Ayrıca imaj danışmanlığı işinin nasıl bir iş olduğunu anlayamaz ve çocukken pilot olmak istemesine rağmen bunu nasıl olup da unuttuğunu kavrayamaz. Kısacası, küçük Rusty'nin gördüğü tablo açıktır; büyümüş 40 yaşına gelmiş, fakat yaşamında manevi anlamda bir şey yoktur. 
Türkan Şoray Salonu'nda ''Aramızdaki Sarışın'', Atıf Yılmaz Salonu'nda ''Hemşo'', Hususi Salon'da ise ''Dinozor'' ve ''The Grinch'' var. 

KAVAKLIDERE: Salon I'de ''Hemşo'', Salon II'de ''Dinozor'', Salon III'te ''The Grinch'', Salon IV'te ''Şaşkın'' var. 

AKÜN: Sinemaseverlerin uzun süredir merakla beklediği ''Vizontele'', izleyiciyle beraberliğini sürdürüyor. 
Yılmaz Erdoğan'ın senaryosunu yazdığı ve başrolünü oynadığı filmin yönetmenleri de Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak. Filmde Erdoğan'a Demet Akbağ, Altan Erkekli, Cem Yılmaz, Bican Günalan, Cezmi Baskın, Zeynep Tokuş, Zerrin Sümer, Meral Çetinkaya, Köksal Engür, Erkan Can ve Yasemin Alkaya eşlik ediyor. Filmin konusu şöyle: 
Her yerden ve her şeyden uzak, güzel ama güzelliğini kimseye göstermeyen bir kasaba. Belediye Başkanı Nazmi Doğan (Altan Erkekli), bu şehri yani memleketini niçin sevdiğini şöyle anlatıyor: ''Burayı seversen burası dünyanın en güzel yeridir. Ama dünyanın en güzel yerini sevmezsen orası dünyanın en güzel yeri değildir.'' 
Bir gün devlet, bu kasabaya televizyon gönderir ve olanlar olur. Devlet tarafından kasabaya gönderilen televizyonun gelişini Belediye Başkanı, kasabanın tek sinemasında her gün aynı filmi izleyen kasaba halkına, ''radyonun resimlisi geliyor'' anonsuyla duyurur. 
Ancak küçük bir sorun vardır; o da televizyonun nasıl kurulacağıdır. Belediye Başkanı, türlü buluşlara imza atan ve radyo tamircisi olan Deli Emin'i (Yılmaz Erdoğan) televizyonu kurması için ikna eder. 
Öte yandan, Nazmi Doğan'ın ailesi ve eşi Siti (Demet Akbağ) ile olan çelişkileri, kasabaya gelen televizyon ile doruk noktasına çıkar. Kasaba halkı, televizyonu çalıştırdığı zaman hiç de beklemedikleri bir haberle karşılaşırlar. Televizyon uzağı yakın eder. Ama hesaplanmayan bir şey vardır. Televizyon aynı zamanda yakını da uzak eder. 

KORU: Salon I'de ''Vizontele'', Salon II'de ''Hemşo'', Salon III'te ''The Grinch'' görülebilecek. 

ODEON CİNEPLEX & ARÇELİK IMAX: Turkuaz 1'de ''The Grinch'', XL-2'de ''Vizontele'', Elipso 3'te ''Şaşkın'', Vindo 4'te ''Aile Babası'', Valso 5'te ''İçimdeki Çocuk'', Pronto 6'da ''Dikey Limit'', Orbital 7'de ''Aramızdaki Sarışın'', Tiryaki 8'de ''Pokemon'' ve ''Hemşo'' görülebilir. 
VIP Salonu'nda ise ''Zor Baba'' ve ''Dinozor'' izlenebilir. 
Sinemanın üç boyutlu film gösteren Imax Salonu'nda ise ''T-Rex'', ''Mavi Gezegen'' ve ''3D Mania'' var. 

GALLERIA CINEPOL: Salon I'de ''İçimdeki Çocuk'', Salon II'de ''Vizontele'', hafta boyunca seyirciyle beraber olacak. 

SANAT GALERİLERİ 

ADA SANAT GALERİSİ: Ressam Aydın Arkun'un sergisi, 16 Şubat Cuma günü resimseverlerle tanışacak. Sergi, 8 Mart'a değin açık kalacak.

ALTANAY SANAT GALERİSİ: Yalım ve Lütfü Günay'ın karma resim sergisi, 12 Şubat Pazartesi günü açılacak. Sergi, 3 Mart'a kadar görülebilir. 

ANADOLU AJANSI SANAT GALERİSİ: Ressam Osman Akbay'ın çalışmaları, Anadolu Ajansı Sanat Galerisi'nde Başkentlilerle... 
Sanatçının fantastik gerçekçiliği insan bedeninin kıvraklığıyla zenginleştirdiği resimlerinin yer aldığı sergi, Akbay'ın sekizinci kişisel sergisi. 
İnce renk-ışık yansımaları ve sfumato tekniği yoluyla sağlanan soyut mekanın resimleri görenleri düşsel, gizemli bir renk-biçim evrenine götürdüğü sergi, 22 Şubat'a kadar devam edecek.

ANKARA SANAT GALERİSİ: Ressam Bahattin Odabaşı'nın yapıtları, 16 Şubat'tan itibaren Ankara Sanat Galerisi'nde. Sanatçının 27. kişisel sergisinde, ağırlıklı olarak manzara resimleri yer alıyor.

ANKARA İŞ SANAT GALERİSİ: Ressam Mehmet Pesen'in sergisi, 23 Şubat'a değin sürecek.

ARDA SANAT GALERİSİ: Galip Nahit Noyan'ın resim sergisi, 15 Şubat'ta kapılarını açıyor. Sergi, 13 Mart'a değin başkentlileri ağırlayacak.

ARMONİ SANAT GALERİSİ: Mine Üke'nin resim sergisi, 2 Mart'a kadar gezilebilecek.

ARTI GALERİ:
Ressam Ali Kotan'ın sergisi, 14 Şubat'ta açılacak. Sergi, 3 Mart'a kadar başkentlilerle birlikte olacak.

BAŞAK SİGORTA SANAT GALERİSİ: Kadını ve onun doğasını leke ve renk düzenlemeleriyle sanatseverlere sunan Ressam Mehmet Genç'in sergisi sürüyor. 
Lekeci bir yaklaşımla soyut anlatımları, sonraları ruhsal çözümlemeleri, daha sonra da denizi tema olarak seçen Genç'in ''son sevdası'' kadınlar, yeni sergisinin başlıca konusunu oluşturuyor. Sergi, 23 Şubat'a kadar Ankaralıları bekliyor.

BOYUT GALERİ: Moldovalı sanatçı Dimitri Ayoğlu'nun resim ve heykel sergisi, 20 Şubat'a kadar Başkentli sanatseverlerle birlikte olacak.

BU&DE SANAT GALERİSİ: Akdoğan Topaçlıoğlu'nun resim sergisi, Şubat ayı boyunca galerinin konuğu...

BUDAK ÇERÇEVE&GALERİ: Cemal Güvenç'in resim sergisi, 15 Şubat'tan itibaren ay boyunca görülebilir.

DAM SANAT GALERİSİ BİLKENT PLAZA: Galeri, Derya Saatçıoğlu'nun akrilik resim sergisine evsahipliği yapıyor. Naturalist bir görüşle akrilik çalışmalarına ağırlık veren sanatçının sergisi, 28 Şubat'a kadar sürecek.

DAM SANAT GALERİSİ: Atilla Bayraktar'ın resim sergisi, 4 Mart'a kadar başkentlilerle.

DEDEMAN SANAT GALERİSİ: Ressam Gürsel Baytar'ın sergisi, 15 Şubat'ta sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 1 Mart'a kadar gezilebilecek.

DENTAFORM: Konuk sanatçı Batima Zourbekova'nın resim sergisi, Şubat ayı boyunca Dentaform'un misafiri...

DESTİ SANAT GALERİSİ: Tulga Ocakçıoğlu'nun resimleri, 3 Mart'a kadar Desti Sanat Galerisi'nde...

DOKU SANAT GALERİSİ: A Salonu'nda Turgut Atalay, B Salonu'nda Emin Güler, 19 Şubat'a değin Ankaralılarla...

EMLAK SANAT GALERİSİ: Ressam Neveser Aksoy'un sergisi, 24 Şubat'a kadar açık kalacak.

GALERİ GÖZDE: Dilşan Balkancı'nın resim sergisi, 28 Şubat'a değin sürecek.

GALERİ NEV: Nejad Devrim'in resim sergisi, 16 Şubat'ta açılıyor. Sergi, 27 Şubat'a değin görülebilecek.

GALERİ SANATYAPIM: Ressam Monad Balkan'ın sergisi, 17 Şubat'ta sona erecek. 

GALERİ SELVİN: Karma resim sergisi, 15 Mart'a değin sanatseverlerle birlikte olacak.

GALERİ SOYUT: Ressam Alp Tamer Ulukılıç'ın ''gerçeküstü çalışmaları'', Galeri Soyut'ta... Çalışmalarında soyut ile gerçekliği yoğuran sanatçının yapıtları, 22 Şubat'a kadar görülebilecek. 

GOETHE INSTİTUT: Pierre Mendell ve Mendel&Oberer Grafik Bürosu'na ait afişler sergileniyor. Pierre Mendell ile Klaus Oberer'in imzasını taşıyan afişlerin yer aldığı sergi, 22 Şubat'a kadar sanatseverlerle...

HALKBANK SANAT GALERİSİ: Ressam Serap Aytaş'ın sergisi, 28 Şubat'a kadar Halkbank Sanat Galerisi'nde... 

İLHAN SANATEVİ: Nazlı Över ile Türkan Uluer'in resim sergisi, 14 Şubat Çarşamba günü sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, 5 Mart'a kadar açık olacak.

İMKB ANKARA SANAT GALERİSİ: Muammer Eğilmez'in resim sergisi, 3 Mart'a kadar görülebilir.

KALKINMA BANKASI SANAT GALERİSİ: Gürcistanlı sanatçı Yuri Kvaçadze'nin resim sergisi, 12 Şubat'tan itibaren Türkiye Kalkınma Bankası Sanat Galerisi'nde. 
Yönetmen olarak 7 filme imza atan Kvaçadze, beyazperdeyle resim çalışmalarını da birarada sürdürüyor. Dünyanın pek çok ülkesindeki özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan sanatçının yağlıboya resim sergisi, 2 Mart'a kadar açık kalacak.

KARACA EĞİTİM MERKEZİ SANAT GALERİSİ: Doğan Akbulut'un resim sergisi, 28 Şubat'a kadar galerinin konuğu...

KAVAKLIDERE SANAT GALERİSİ: Nilay Büyükişleyen'in heykel sergisi, 17 Şubat'ta kapılarını başkentlilere açıyor. Sergi, 16 Mart'a kadar sanatseverlerle...

LALE ATAMAN SANAT GALERİSİ: ''Sevgiliniz İçin Ölümsüz Çiçekler'' başlıklı resim sergisi, 15 Şubat'a kadar galeride.

MERKEZ BANKASI SANAT GALERİSİ: Heykelin 4 ünlü ustasını buluşturan ''Aloş, Ferit, Meriç, Saim'' başlıklı sergi, Merkez Bankası Sanat Galerisi'nde başkentlilerle buluştu.
Ali Teoman Germaner, Ferit Özşen, Meriç Hızal ve Saim Bugay'ın eserlerinin yer aldığı sergi, 19 esere evsahipliği yapıyor. Varlık ve hiçlik, zaman ve mekan, olgusallık ve modernite, gerçeklik ve metamorfoz gibi birbiriyle doğrudan ya da dolaylı bir ilişki yumağını ayrıştırmaya çalışan heykeltraşlar, sanatseverlere dört ayrı üslup çeşnisi sunuyor.
Heykelin artık geleneksel teknikler uyarınca yontularak değil, oluşturularak meydana getirilmesini savunan orta kuşağa mensup sanatçılar, heykeli genel sanat bağlamında görmek gerektiğini dile getiriyor. Sergi, 28 Şubat'a kadar Ankaralılarla birlikte olacak.

MIKNATIS SANAT GALERİSİ: Ressam Basri Erdem'in sergisi, 2 Mart'a kadar gezilebilir.

MİGROS ALIŞVERİŞ MERKEZİ: ''Coca Cola Şişeleri'' sergisi, sanatseverlerle...
Geçen yılın Mart ayında başlatılan proje kapsamında, geleneksel el sanatlarıyla uğraşan ustalarca yapılan eserler, Coca-Cola şişesinin orijinal formunda, ancak her biri 1 metre 90 santimetre yüksekliğinde. 
Doğu Anadolu'nun iğne oyası, Ege'nin göz boncuğu, Akdeniz'in kilim dokuması, İç Anadolu'nun ahşap el oymacılığı, Güneydoğu Anadolu'nun bakır işlemesi, Karadeniz'in sepet örmeciliği ve Marmara'nın İznik çinilerinden 7 eser üretildi. 
Bu şişelerden Doğu Anadolu'yu temsilen Elazığ'da yapılan oyalı şişenin, Uluslararası Coca-Cola Sergisi'ne gönderilmesine karar verildi. 1996'dan beri tüm dünyada düzenlenen Coca-Cola Şişeleri Sergisi'nde, 65 ülkeyi temsilen 71 eser bulunuyor. Sergi, bugüne kadar 12 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. 
''Türkiye'den Coca-Cola Şişeleri Sergisi'', 18 Şubat'a kadar Migros Alışveriş Merkezi'nde görülebilecek. 


PİANO PİANO GALERİ: Sibel Çetin'in resim sergisi, 12 Mart'a kadar başkentlilerle...

RD ART GALLERY: Ressam Raif Gökkuş'un sergisi, 16 Şubat'ta açılıyor. Sergi, 2 Mart'a kadar açık kalacak.

SEVGİ SANAT GALERİSİ: Ünlü ressam Muharrem Pire'nin sergisi, 15 Şubat'ta açılıyor. Sergi, 2 Mart'a değin sanatseverleri bekliyor. 

SİYAH BEYAZ SANAT GALERİSİ: Ferhat Özgür'ün resim sergisi, 14 Mart'a kadar açık olacak.

SİYAH KALEM SANAT GALERİSİ: Bedri Karayağmurlar'ın resim sergisi, 13 Şubat'ta sanatseverlerle tanışacak. Sergi, 3 Mart'a değin Siyah Kalem Sanat Galerisi'nde. 

UĞUR MUMCU ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK VAKFI SANAT GALERİSİ: Galerinin yeni konuğu Reha Akçakaya'nın çalışmalarının farklılığı kızılötesi tekniğini kullanması... 
Akçakaya, bu teknikle bir yandan peşinde olduğu fotoğraf estetiği desteklerken, aynı zamanda yaratmaya çalıştığı görsel etki için şiirsel bir ortam oluşturuyor. 
Sanatçı, kızılötesi ışığa duyarlı filmle çalışmasının nedenini, ''doğayla aramızda görsel alışverişin dışında kalan bu yabancı ışınlar da kendilerine özgü bir gerçeklik yaşıyor olamazlar mı? Bizim gözümüzün değilse bile, bir başka gözün gerçeklik alanına giremezler mi? Onu ele geçirmenin, yani görsel gerçekdışını en azından algılanabilir bir düzleme indirmenin yolu, gözün duyarlılık alanını yapay da olsa genişletecek özel bir malzeme kullanmaktan geçiyor'' diye anlatıyor. 
Beyniyle görerek, tekniğin de yardımıyla insan gözünün algılamakta zorlandığı görüntüye ulaşmaya çalışan sanatçının, insanları gerçek ötesi bir yolculuğa davet ettiği çalışmaları, 14 Mart'a değin Başkentlileri bekliyor. 


VALÖR SANAT GALERİSİ:
Vedat Örs'ün resim sergisi, 26 Şubat'a kadar başkentlileri bekliyor.

ZİRAAT KÜLTÜR MERKEZİ:
Ressam Yasemin Turan'ın sergisi, 2 Mart'a kadar Ziraat Kültür Merkezi'nde...