sSanatsız Kalmış Şehirler

İstanbul, Ankara ve İzmir yeni sanat sezonunu karşılarken, Türkiye'nin büyük ibr kesiminde sanatın esamesi okunmuyor. Türkiye'de sanatın gerçekleştirilebileceği ya da sunulabileceği mekanlarının sayısı düşündürücü bir tablo ortaya çıkarıyor. "Bir toplumun can damarlarından biri "olan sanatın dallarından tiyatronun serglenebileceği bir salon , tam 40 ilde bulunmuyor. 20 ilde ise dünyada milyonları etkileyen ve 7. sanat dalı olarak anılan sinema yapıtlarının gösterilebileceği sinema salonu yok.

Kültür sanat etkinlikleri açısından en yoksul bölgelerin başında Doğu ve Güneydoğu Anadolu geliyor. Bu bölgelerde yaşayanlar, tiyatro ve sinema gibi kültürel etkinliklerden yeteri kadar yararlanamıyorlar.Doğuda 10 ilde tiyatro, 7 ilde sinema, 2 ilde kültür merkezi bulunmuyor.

 

Para çok, salon yok

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki Ağrı, Bitlis, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Ardahan gibi illerde hem sinema hem de tiyatro salonu bulunmazken. Erzincan, Malatya, Iğdır gibi illerde de tiyatro salonu inşa edilmemiş. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki illede, kültür merkezi ve sergi salonu sıkıntısı çekilmiyor; sadece Van ve Bitlis'te, kültürel merkezi yok. Doğu illerinde, kültürel etkinlik açısından en zayıf il olan Bitlis'te, ne sinema salonu ne de kültür merkezi var.

Türkiye'nin ekonomisinde ağırlıklı yeri olan bölgelerden Ege Bölgesi'nde Kütahya ve Uşak'ta tiyatro salonu, Manisa'da ise kültür merkezi bulunmuyor. Bir sinema salonu bulunmayan iller ise şöyle sıralanıyor: Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Gümüşhane, Kars, Kırklareli, Mardin, Muş, Siirt, Tokat, Tunceli, Yozgat, Bayburt, Şırnak, Ardahan ve Kilis.

 

Tiyatrosu olmayan iller

Ağrı, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Malatya, K.Maraş, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sakarya, Siirt, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Osmaniye.

Balıkesir, Bitlis, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Manisa, Kahramanmaraş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sakarya, Van ve Yalova'da ise kültür merkezi yok.