Devlet Tiyatroları ‘Şapka’ diyor
 
İki aydır provaları süren oyun 10 Ekim salı akşamı seyirciyle buluşuyor.

Tiyatro yazarı Tuncer Cücenoğlu’na ait Şapka adlı oyun Işıl Kasapoğlu tarafından Taksim sahnesinde uzleyiciye sunuluyor.

Oyun birbirinden ciddi sorunları olan bir ülkenin, özü unutup şekilcilikle uğraşan karakterlerini sahneye taşıyor. Hoşgörü ve hoşgörüsüzlük kutupları ile grotesk bir “sistem” eleştirisi olarak karşımıza çıkan eser Türk izleyicisinin oldukça keyif alacağı bir dilde kaleme alınmış.
       “Küçük detaylar yüzünden hayatı elimizden kaçırıyoruz..”
       Yaklaşık iki aydır provaları süren Şapka adlı oyunun yönetmeni Işıl Kasapoğlu oyuna ilişkin şunları söylüyor: “Şapka, yaşamın içindeki küçük detayların bir simgesi. Günlük yaşamda da bu tür küçük detaylar yüzünden hayatı elimizden kaçırıyoruz. İşte şapka, tüm bu bunların bir simgesi.
       Yapılması gereken ise bu şapkaları bir kenara bırakıp, gerçekten çözülmesi gereken gerçeklerin ve sorunların üzerine eğilmemiz..”
       Bülent Emin Yarar, Cengiz Baykal, Meral Bilginer, Zeynep Erkekli, Nişan Şirinyan, Hanife Şahin, Özgür Erkekli, Burak Şentürk, Kubilay Karslıoğlu, Cem Kenar, Murat Dürüm, İrem Erkaya, Sibel Altan ve Deniz Baltaş’ın kadrosunu oluşturduğu eser sezon içinde değişik kentlere turneler yaparak Anadolu izleyicisiyle de buluşacak.
       Taksim Sahnesi’nde hareketli bir sezonun ilk gösterisi olan Şapka adlı oyunda dekor Orhan Alpaslan, kostüm tasarımı Serpil Tezcan, ışıklar Önder Arık müzikler ise geçtiğimiz sezonlarda çok sayıda oyuna yaptığı sıradışı müziklerle tanıdığımız Joel Simon imzasını taşıyor.