Tayfun Talipoğlu’ndan şiir kaseti


Tayfun Talipoğlu’ndan şiir kaseti Gazeteci - televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu, bir şiir ve türkü albümü çıkarıyor. Albümde, Talipoğlu’nun kendi yazdıklarının yanı sıra Hasan Hüseyin, Yavuz Bülent Bakiler gibi farklı bakış açısındaki şairlerin şiirleri buluşuyor.

Bu ay içinde “Seyyah” adıyla Metropol müzikten çıkacak olan albümde Talipoğlu, Hasan Hüseyin’den “Silahımsın” (Karımsın), Enver Gökçe’den “Memleketimin Şarkıları”, Tahsin Kavak’tan “Sevgi Denizi” ve Metin Eloğlu’dan “Bu Yürek” (Lokman Hekimin Sev Dediği) isimli şiiri okuyor.

Bu şairler arasındaki en farklı isim ise “Bir Dağ Başı Yalnızlığı” adlı şiiriyle albüme katkıda bulunan Yavuz Bülent Bakiler.... Talipoğlu albümüne seçtiği şairler için şunları söylüyor: “Biliyorum, bu konuda eleştiri alacağım. Kasetin tümü, benimle birlikte sol düşüncede olan insanlardan oluşurken, Yavuz Bülent sağda bir şairdir. Ama Yavuz Bülent iyi bir şairdir. Beni insanların siyasi düşünceleri ilgilendirmiyor. Çünkü sevdaların ideolojisi olmaz.”

Tayfun Talipoğlu kendi imzasıyla albüme koydukları arasında bulunan “Gül derlemeyi bilmez” adlı şiirinde ise kendi kuşağı adına, 12 Eylül öncesiyle ilgili, o dönemi karalamadan bir özleştiri yaptığını söylüyor.

Albümün müzikal kısmının konukları ise Bengi Bağlam Üçlüsü’nden Okan Murat Öztürk, Çığ grubundan Mustafa Özarslan , Tolga Çandar ve Hakan Yeşilyurt... Talipoğlu daha önce de “Salkım Söğüt” adlı bir albümde vokal yapmıştı.