Yıldız Kenter

Yıldız Kenter’e fahri doktora unvanı
 
Ege Üniversitesi (EÜ) Senatosu’nun aldığı kararla Devlet Sanatçısı Yıldız Kenter’e fahri doktora beratı verildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Yıldız Kenter’e bu ünvanın, Devlet Sanatçısı olması ve üniversite ile yakın ilişkilerinden dolayı verildiğini söyledi. Kenter ise aldığı bu onurlu ünvandan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Ben bugün bir kez daha fark edilmiş olmamın mutluluğunu, zevkini ama asıl önemli olan onurunu taşıyorum” dedi.

Yıldız Kenter, fark edilme duygusunun doğuştan itibaren belirlendiğini kaydederek, bunun bir insan özelliği ya da zaafı olduğunu ve herkeste bulunduğunu söyledi. Kenter, sözlerini şöyle sürdürdü:
       
       “Farkedilme arzusu ikiye ayrılıyor. Farkedilmek güce dönüştürülebilirse insanı yüceltiyor, eğer güce dönüştüremezsek bu zaafımızı o zaman da cüceleştiriyor. Ben sanıyorum ki hepimiz bu zaafımızı güce döndürmeye çalışıyoruz. Her zaman başarılı olamıyoruz”
       
       Usta tiyatrocu Kenter başta bu kararı alan dönemin senatodaki üyeler ve eski Rektör Refet Saygılı olmak üzere Ülkü Bayındır, tüm senato üyeleri ve akademisyenlere teşekkür etti. Kenter’e doktora beratını veren Bayındır, cübbesini de giydirerek, çiçek sundu.